ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ, İHTİYAÇ DUYDUĞU ÖRÜMCEK PLATFORM MODELLERİ İÇİN TERCİHİNİ VESA PLATFORM’DAN YANA KULLANDI. VESA PLATFORM KURUCUSU YASİN YAMAN “BU TERCİH ÜRÜNLERİMİZİN İTHAL ÜRÜNLERLE BOYUTLARI, ÇALIŞMA PERFORMANSI, TEKNOLOJİK ÖZELLİKLERİ VE KALİTESİ BAKIMINDAN KIYASIYA REKABET EDEBİLECEĞİNİN GÖSTERGESİ OLDUĞUNU SÖYLEYEBİLİRİZ” DEDİ.

Öncelikle Türkiye platform sektörünün güncel durumuna ilişkin kısa bir değerlendirme yapar mısınız?
Pandemi sonrası birçok sektörde olduğu gibi platform sektöründe de talep yoğunluğu oluştuğunu görüyoruz. Bu durumun sektörün büyüme hızını artırmakla birlikte, bazı alanlarda da yığılmalara neden olabileceğini düşünüyorum. Yurt içi pazarda özellikle 25-30 metre aralığındaki araç üstü platformlar ile makaslı platformlar çokça tercih edilmekte. Aynı ürünlerin ihtiyaçtan daha fazlası piyasaya arz olunduğu için, kiralama firmaları arasındaki rekabet de ciddi anlamda kızışıyor. Bu da bazı kullanıcıları rekabetin daha az ve kâr marjının daha yüksek olduğu dizel eklemli, örümcek ve Jumbo platformlar gibi farklı tipteki platformlara yönlendiriyor. İlerleyen dönemlerde kullanıcıların farklı platform ve alan arayışı içine gireceğini öngörüyorum.

Platform sektöründe yerli ürünlerin konumuna ve kullanıcıların yerli üretime bakışına ilişkin bir değerlendirme yapar mısınız?
Yerli üretim platformların büyük oranda iki tipte üretildiğini görüyoruz; araç üstü platformlar ve makaslı platformlar. Gün geçtikçe bu iki tipteki platformların üreticisine bir yenisi ekleniyor. Makaslı platformlarda yerli ürünler ile ithal ürünler arasındaki kalite ve teknoloji farkı (markadan markaya farklılık gösterse de) yakın görünüyor. Ancak, özellikle araç üstü platformlarda bu makas oldukça açık. Mühendislik ve üretim alt yapısını tamamlayamamış, rekabeti çoğunlukla en düşük fiyat politikasına indirgeyen birçok üretici, yıllardır inovasyon yapmaksızın aynı ürünleri üretmekte. Buradan yola çıkarak, yerli araç üstü platformların büyük çoğunluğunun kalite, güvenlik ve teknoloji bakımından ithal muadillerine göre çok geride olduğunu söyleyebiliriz. Şu an ülkemizde üretilen 20 metre ila 50 metre katlanır sepetli platformların çoğu, Avrupalı üreticilerin 30 yıl önce ürettiği modelleri çağrıştırıyor. İthal rakiplerine göre fiyatları çok uygun olmasına karşın, global piyasada rekabet edememesinin en büyük sebeplerinden birinin bu olduğunu ihracat rakamlarına bakarak anlayabiliriz.
Kullanıcıların yerli ürünlere karşı ön yargılı olduğu durumlarla da karşılaşabiliyoruz. Bunun yanı sıra, bazı kullanıcılar yerli ürünlerin özellikle teknolojik gelişimi konusunda ciddi direnç göstermekte. Kullanım alışkanlıklarını değiştirmek istememeleri ve yenilikle birlikte daha fazla arıza-problem yaşarım düşüncesi hakim olan kullanıcıların sayısının fazla olması da yukarıda bahsettiğim demode ürünlerin üretilmesinin sebeplerinden sadece biri. Çünkü talep böyle. Tabii, geçmişte yaşanılan acı tecrübeler de kullanıcıları temkinli olmaya itiyor. VESA Platform olarak, ülkemizde sektörün bu önyargılarını yıkmak gibi bir misyon edinmiş bulunmaktayız.
2023 yılı VESA Platform açısından nasıl geçiyor?
2023 yılını VESA Platform’un ivme kazandığı yıl olarak tanımlıyoruz. Satış adetlerimiz önceki yıllara oranla ciddi şekilde arttı. Ülkemizin birçok şehrinde faaliyet gösteren kiralama firmaları araç üstü 28 metre ve 30 metre platformlarımıza ilgi göstermekte. Bu ürün çeşidindeki teslimatlar devam ediyor. Bunun yanı sıra, Mayıs ayı başında ABD Ankara Büyükelçiliği’ne 16 metre ve 25 metre eklemli örümcek platform teslimatlarını da gerçekleştirdik. Yılın son çeyreğinde ise ilk ihracatımızın teslimatını yapmayı planlıyoruz.

VESA Platform’un kısa vadeli planları ve hedefleri hakkında bilgi verir misiniz?
Önümüzdeki yıl içinde üretim kapasitemizi artırmayı ve kadromuzu güçlendirmeyi planlamaktayız. Bunu da üretim alanımızı büyüterek başlamayı hedefliyoruz. Ürün anlamında ise ilk etapta yıl sonuna doğru Jumbo olarak ifade edilen araç üstü yüksek metraj kırmalı modellerimizi piyasaya sunmaya hazırlanacağız. Önümüzdeki yıl içinde de örümcek platform ürün gurubuna yeni modellerimiz eklenecek.

Yakın zamanda ABD Büyükelçiliği platform tercihini firmanızdan yana kullandı. Bu konuda neler söyleyeceksiniz? Yabancı bir kurumun yerli ürün tercihini nasıl anlamlandırıyorsunuz?
ABD Büyükelçiliği’nin ihtiyaç duyduğu örümcek platform modelleri için biz de teklifimizi ilettik. Bu alanda Avrupalı üretici rakiplerimiz de vardı. ABD Büyükelçiliği’nin tercihini VESA Platform’dan yana kullanması, ürünlerimizin ithal ürünlerle boyutları, çalışma performansı, teknolojik özellikleri ve kalitesi bakımından kıyasıya rekabet edebileceğinin göstergesi olduğunu söyleyebiliriz. Bu sonuç VESA Platform için çok önemli bir referans olmakla beraber, ilerleyen dönemlerde benzer kurumlarla adımızın sıkça anılacağı kanaatindeyim.
Aslına bakarsanız, önceki sorularda da değindiğim gibi, yerli ürünlere karşı özellikle kalite bakımından ön yargı, kiralama firmalarının yanı sıra bu tür kurumlarda da olabiliyor. Ancak, teklif aşamasından teslimat aşamasına kadar müşterilerimize yapığımız bilgilendirmelerle birlikte, VESA Platform’un donanım, tecrübe ve referanslarını doğru şekilde aktararak bu ön yargıları ortadan kaldırıyoruz. Son olarak ürünleri kullandıkça ve satış sonrası desteğe ihtiyaç duyduklarında hızlı şekilde çözüm sunmamız da müşterilerimizin bize ve ürünlerimize olan güvenini artırıyor.

Elçiliğe hangi modellerinizi teslim ettiniz ve bu araçlar hangi işlerde kullanılacak?
ABD Büyükelçiliğine 16 metre çalışma yüksekliğine sahip olan T16AJ ve 25 metre çalışma yüksekliğine sahip olan T25AJ adlı eklemli örümcek platformlarımızı teslim ettik. Bu ürünler, her yerde olduğu gibi erişimin zor olduğu mesafelerdeki bakım, onarım, montaj ve temizlik gibi işlerde kullanılacak.

Elçiliğe teslim edilen modellerin teknik özelliklerini detaylı olarak anlatır mısınız?
T16AJ, 79 cm genişlik ve 199 cm yüksekliğe sahip olan boyutlarıyla standart tek kişilik kapılardan geçebilecek ölçülerde. 7 metre yatay uzanım sağlayan platformun sepet kapasitesi ise 250 kg.
T25AJ modelimiz ise, 99 cm genişlik ve 199 cm yükseklik ölçülerine sahip. 12,5 metre maksimum yatay uzanım sağlayan bu platformun da sepet kapasitesi yine 250 kg.
Her iki modelimizde de radyo kontrollü ve ekranlı uzaktan kumanda, dizel motor, renkli bilgi ekranı, otomatik şasi dengeleme ve otomatik transfer konumuna getirme gibi özellikler standart sunulmaktadır. Bunun yanı sıra büyükelçilik, opsiyon olarak sunduğumuz lityum akü güç paketini ve iz yapmayan kauçuk paletleri de tercih etti. Ayrıca, VESA Platform bünyesinde geliştirilen vSAFE elektronik stabilite ve limitleme sistemi ile donatılan örümcek platformlarımız, kullanıcılara güvenli ve konforlu çalışma sunuyor.
Bu teslimat dışında yakın zamanda yaptığınız teslimatlar hakkında bilgi verir misiniz?
Yakın dönemde sırasıyla Gaziantep, Afyon, Konya, İstanbul ve Edirne başta olmak üzere birçok kentteki kiralama ve çelik yapı firmalarına araç üstü 28 metre modelimiz V28 ve yine araç üstü 30 metre modelimiz V30 teslimatlarını gerçekleştirdik.
Pazarda VESA Platform’un en çok tercih edilen modeli ve bu modelin özellikleri ile ilgili bilgi verir misiniz?
Yurt içi pazarda en çok araç üstü V28 modelimiz tercih ediliyor. 7,5 tonluk kamyon üzerine monte edilebilen, vSAFE-BASE Elektronik Stabilite ve Limitleme sistemi ile donatılmış, 250 kg sepet yükü kapasitesi olan V28 modelimizin yatay uzanım mesafesi ise yaklaşık 20 metre. Etkileyici yatay uzanım mesafesine sahip olmasının yanı sıra detaylara indiğimizde müşterileri memnun eden farklılıklar, kullanıcıların VESA Platform’u tercih etmelerinin sebeplerinden bir tanesi.
V28’in yanı sıra gerek kurumların gerekse kiralama firmalarının örümcek platformlara ilgisinin arttığını ve yakın zamanda ilginin bu yöne kayacağını öngörüyoruz. Ayrıca, proje aşamasında sona geldiğimiz Jumbo platform modellerinin de daha şimdiden ilgi çekmeye başladığını söyleyebilirim. Yurt dışı pazarda ise örümcek ve Jumbo modellerimiz daha çok ön plana çıkıyor. Önümüzdeki dönemde yurt dışı pazarı için tanıtım ve bayilik çalışmalarımız olacak.