Yaklaşık bir yıldır PLATFORMDER olarak mücadelesini verdiğimiz, TOBB – Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde Kiralama ile alakalı yapılanma konusundaki çalışmamız sonuçlanmıştır. 09 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirilen T. Makine ve Teçhizat İmalatı Meclisi Toplantısında, Meclis çatısı altında bir ‘’Kiralama Komitesi’’ kurulması kararı alınmış bulunmaktadır. Bu kapsamda, söz konusu Komitenin çalışma şeklinin, konularının belirlenmesi, komite üyelerinin son haline getirilmesi ve diğer detayların ele alınması amacı ile 22 Ağustos 2018 Perşembe günü İstanbul TOBB Plazada Kiralama Çalışma Grubu Hazırlık Toplantısı gerçekleştirildi.

Kiralama Komitesinde; PLATFORMDER’in yanı sıra; TOBB – Makine ve Teçhizatı Sektör Meclisi, MAKFED – Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu, ARÜSDER- Araç ve Araç üstü Ekipman ve İş Makinaları Üreticileri Birliği Derneği, FKB – Finansal Kurumlar Birliği, TİAD – Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği, TAİD – Ağır Ticari Araçlar Derneği, TOKKDER – Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği, İMDER ve İSDER yer alıyor. Ayrıca toplantıya katılanlar tarafından, kiralama komitesinde olması gereken STK’ların listesi çıkarıldı.

Dünyada kiralama sektörünün bu kadar büyük bir ekonomik değer olduğu günümüzde, ülkemizde de her geçen gün büyüyen kiralama sektörünün resmi olarak temsil edilmesi adına PLATFORMDER olarak çabamızın boşa gitmemesi, bizleri sevindirmiştir. Bu düşüncenin PLATFORMDER’den çıkması ve kabul edilmesi de ayrıca, sektör adına kısa sürede gelmiş olduğumuz lobi gücümüzün bir göstergesidir!

Bizler, PLATFORMDER olarak, kiralama sektörünün tüm problemlerini Kiralama Komitesinde, sektör paydaşları ile birlikte görüşerek, ortak akıl ile problemlere çözümler üretip, kamunun da çözümün içerisinde olmasını sağlayacağız. Amacımız ülkemizde kiralama sektörünü hak ettiği seviyeye çıkarmaktır.