Ana Sayfa Başyazılar SEKTÖRÜN GELİŞİMİNİ SAĞLAMAK

SEKTÖRÜN GELİŞİMİNİ SAĞLAMAK

10 views

2021 yılının sonlarına doğru artan enflasyon riskinin kalıcılığını görmeye başladık. Salgın, iklim değişikliği ve tedarik zincirinde yaşanan problemler derken 2021 yılını geride bıraktık. 2022 yılında ekonomik krizin daha da büyüyecek olması nedeniyle ülkeler kendi ekonomik önlemlerini almaya başladı. Türkiye’de de atılan yeni adımlar ve açıklanan ekonomik paketler ile 2022 yılına dair beklentiler değişti. 2021 yılında olduğu gibi, 2022 yılındaki büyümede de ihracatta devam eden güçlü toparlanmanın önemli bir faktör olmasını bekliyoruz.

Temsil ettiğimiz sektör 2018 yılında başlayan döviz krizi ile birlikte, geçen 3 yıl içerisinde birçok problemi yaşadı ve yaşamaya da devam edecek gibi gözüküyor. Bu durumun sadece ülkemize ait bir durum olmadığı ve her ülkenin ekonomik gücüne göre farklılık göstererek yaşandığı aşikardır.

İmalat yapanlar yönüyle nitelikli eleman eksikliği ve tedarik zincirinde yaşanan problemler, şirketlerin üretim süreçlerini optimize etmesine ve boşlukları doldurmak için teknolojiye daha fazla yatırım yapmasına neden oldu. Daha sürdürülebilir operasyonlara geçiş artık bir seçim değil, endüstrinin bir gerekliliği haline geldi. Bu dönemde sürdürülebilir operasyonlara ilave olarak, sürdürülebilir bir gelecek için de adımlar atılmaya başlandı. Özellikle makaslı platformlarda hidrolik yağ kullanımı azaltılırken, lityum pillere yönelme başlamıştır.

Sürdürülebilir geleceğin inşasında kiralama firmalarının rolleri de azımsanmayacak kadar ödemlidir. Son yapılan araştırmalarda, makine satın almak yerine kiralama yapmanın, sera gazı emisyonları açısından çevre için %30-%50 arası daha sürdürülebilir olacağını göstermiştir.

Platformder olarak, sürdürülebilir bir gelecek, mottosuna destek olmak adına önemli iki adım attık. Bunlardan ilki, “EU-Turkey Green Corridors CSO Network (AB-Türkiye Yeşil Koridorlar STK Ağı)” adıyla sadece ülkemizden 50 STK nın üyesi olduğu ağ platformunun üyesi olduk. Bu Platform, Türkiye lojistik sektörünün AB’ye uyumu sürecinde en çok ihtiyaç duyulan STK iletişim ve etkileşimlerine aracılık yapabilecektir.

Diğer önemli adımımız ise; ARÜSDER ve İŞİM KÜMESİ ile birlikte, T.C. Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve AB Genel Müdür Yardımcısı Sayın Bahar Güçlü’nun katılımlarıyla, Avrupa Yeşil Mutabakatı Sanayiciler İçin Yol Haritası Bilgilendirme toplantısı düzenledik. Yeşil Mutabakatın sanayiciye bakan yönünü detaylı bir şekilde katılımcılara anlatma fırsatı bulduk.

Pandemi sonrası normalleşme sürecinde Antalya’da ki KOMATEK/ KİRALA TÜRKİYE 2022 fuarı üyelerimiz açısından verimli geçti diyebiliriz. Fuar’da bir araya geldiğimiz ARÜSDER ve İŞİM KÜMESİ Yönetim Kurulları ile yaptığımız toplantı neticesinde uzun süredir ertelediğimiz seminerler dizisine kendilerinin de destekleri ile Ankara’dan başlatmaya karar verdik. 08 Haziran 2022 Çarşamba Günü Ostim Teknik Üniversitesi Konferans Salonunda öğleden sonra “Yüksekte Çalışma” seminerimizi gerçekleştireceğiz. Tüm sektör paydaşlarını bu seminere bekliyoruz.

Bu vesileyle Ramazan Bayramı’nızı can-ı gönülden kutluyor, ülkemize ve tüm dünyaya sağlık, huzur ve barış getirmesi temennisiyle saygılar sunuyorum.

Saruhan GÜNAYDIN
Yönetim Kurulu Başkanı