Ana Sayfa Başyazılar SEKTÖR İÇİN DEĞER ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

SEKTÖR İÇİN DEĞER ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

6 views

Ülkemizde oldukça çeşitli sivil toplum kuruluşları bulunmaktadır. Resmi verilere göre ülkemizde 101.313 aktif dernek bulunuyor. Bu dernekler 22 başlıkta faaliyet gösterirken, 38.293 adet ile Mesleki ve Dayanışma Dernekleri ilk sırada yer almaktadır. Bu faal derneklerin 2022 yılı sonu itibariyle gelirleri 52 Milyar TL’nin üzerinde olmuştur ve Marmara Bölgesi 37.532 faal derneğin olduğu birinci bölgedir.

2019 yılında başlayan salgın ve sonrasında gelişen ekonomik buhranlar nedeniyle, STK’lar dijital ortamda üyeleriyle iletişim sürdürmeye başladılar ve üyelerine ekonomik yönden destek sağlayacak B2B çalışmaları yaptılar. Bu dönemde birçok STK üyesi, kendilerine yeni bir “değer seti” öneren STK’ların faaliyetlerinden kazançlı çıktılar.

Yaşadığımız bu çağda STK’lar; üyelerinin tercih ve beklentilerini değerlendirmek zorundadırlar. STK’lar sundukları hizmetleri çeşitlendirmeye ve sundukları hizmetlerde üyelerinin ve temsil ettikleri sektörün tercihlerini dikkate almaya çalışmalıdırlar. STK’ların kalkınma sürecinde sektörleri için birçok seçenek sunan yapılar haline dönüşmesi Türkiye’nin kalkınma sürecine güçlü bir destek sağlayacaktır.

Bizlerde PLATFORMDER olarak, kuruluşumuzdan bugüne kadar sektör adına değer katmak için çaba sarf ettik. Çünkü biliyorduk ki, değer üretmesek, oluşacak bu boşluğu değersizlikler dolduracaktı.

Derneğimizin tüzüğünü teslim ettikten sonra yaptığımız ilk iş Ankara’da bir Mesleki Eğitim Çalıştayı düzenlemek olmuştu. Bu aslında bir değerdi bizim için Mesleki Eğitime verilen. Sonrasında Antalya’da çalıştaya katıldık ve bu değere bir değer daha kattık. Artık Personel Yükseltici Platform seçmeli bir ders olarak Meslek Lisesi İş Makinaları bölümlerinde son sınıfta okutulacak. 2023-2024 eğitim öğretim yılında bu dersi il defa Haydarpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde vermeye başlayacağız. İlave olarak 2023-2024 eğitim öğretim yılında İş Makinaları son sınıflarında okuyan toplam 12 öğrenciye burs vereceğiz. Emeği geçen herkese bu vesile ile tekrar teşekkürlerimi sunarım.

Yine derneğimizin kuruluşunda söylediğimiz sektörümüzün özelinde yapılacak olan Platform Günlerinin üçüncüsünü bu sene yapıyoruz. Platform Günlerinin üçüncüsü; 21-23 Eylül 2023 tarihleri arasında Tuzla’daki Autodrom İstanbul tesislerinde gerçekleştirilecektir. Üretici Firmalar, Distribütörler, Kiralama Firmaları, Finans Kuruluşları, Destek Ürün ve Hizmet Sağlayıcıları ve Nihai Kullanıcılar bu etkinlikte yine bir araya geleceklerdir. Tüm paydaşları etkinliğimize davet ediyoruz.

Kasım ayı içerisinde sektörümüz için çok önemli bir projeye daha imza atacağız. Üyelerimize özel olacak şekilde bir günlük “Kiralama Sektöründe Finansal Okuryazarlık Atölyesi” düzenleyeceğiz. A’dan Z’ye sektörümüzle ilgili finansal enstrümanları konuşacağız.

2023 yılının ilk altı ayını değerlendirdiğimiz zaman, ilk 8 aylık dönemde 3.500 adet üzerinde makine satışı gerçekleştiğini öngörmekteyiz. Bu rakam 2022 yılındaki toplam satışa karşılık gelmektedir. 2023 yılı yine rekorlar ile dolu bir yıl olacak gibi gözükmektedir.

Platform Günleri 2023 etkinliği sonrası sektörümüzü yine güzel haberler bekliyor olacak.

Saygılarımla
Saruhan GÜNAYDIN
Yönetim Kurulu Başkanı