Ana Sayfa Dergi Haberleri Holland Lift İçin Tasfiye Kararı

Holland Lift İçin Tasfiye Kararı

9 views

Hollandalı ağır hizmet tipi makaslı platform üreticisi Holland Lift’in sahibi üretimi durduracak, şirketi kapatacak ve varlıkları tasfiye edecek. Vinç şirketi Hovago ve Platform kiralama grubu Riwal’ın da sahibi olan Pro-Delta Investments şirketinden yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Dikkatli bir değerlendirmenin ardından Holland Lift International B.V. ve hissedarı, faaliyetlerini sonlandırmaya ve şirketin tasfiyesine devam etmeye karar vermiştir. Yüksek kaliteli platformlarıyla tanınan Holland Lift, son birkaç yıldır çelik fiyatlarındaki önemli artışlar ve genel olarak artan maliyetler, Covid ve Ukrayna’daki savaş nedeniyle ciddi tedarik zinciri sorunları ve şiddetli rekabet gibi çeşitli zorluklarla karşı karşıya kaldı.”

“2021 yılında personelin yeniden yapılandırılmasına ve yeni tasarımların ve ürünlerin piyasaya sürülmesiyle sonuçlanan ağır yatırımlara ve alınan diğer önlemlere rağmen, şirketin uzun vadeli yaşayabilirliğini sağlamanın mümkün olmadığı kanıtlandı. Holland Lift International B.V., Servi-Tec GmbH operasyonu aracılığıyla Hollanda ve Almanya’da yaklaşık 70 çalışanı istihdam etmektedir.”

Holland Lift Tarihçesi

Holland Lift, 1983 yılının sonunda son derece yetenekli bir danışman mühendis olan Martin Haak tarafından kurulmuştur. Şirket büyük, ağır hizmet tipi kendinden tahrikli makaslı platformlar tasarladı ve üretti. İlk üniteler 1984 yılında üretildi ve ilk müşteri Hooghovens Steel Works oldu. Holland Lift’in ilk üretim modeli 41ft 125EV idi.

1993’te mali zorluklar yaşadıktan sonra, şirket Alman havacılık ve sanayi grubu MBB tarafından satın alındı ve birkaç zor yılın ardından şirket satışa çıkarıldı ve 1998’de Terex için Fil Filipov tarafından satın alındı.

Terex 2001 yılında şirketi neredeyse Haulotte’a satıyordu ancak Stoneham Equipment’tan Roger Tracey 2002 yılında şirketi satın almak için devreye girdi ve Menno Koel ve Pieter Boogert adlı iki yönetici öz sermayenin bir kısmını üstlendi. İkili 2007 yılında şirketi Tracey’den satın almak için özel sermaye fonu sağladı. Koel, 2010 yılının sonlarına doğru Boogert’in hisselerini satın alarak işletmede çoğunluk hissesine sahip oldu. Nisan 2012’de Holland Lift, bir önceki Eylül ayında kapanmasının ardından Belçikalı bom ve treyler asansörü üreticisi SkyHigh’in varlıklarını satın aldı.

2013 yılında Riwal aracılığıyla Holland Lift’in en büyük müşterisi olan ProDelta Investments şirketi satın aldı ve Koel devralma işleminin tamamlanmasıyla ayrıldı.

Kaynak:https://www.vertikal.net/