Değerli Üyelerimiz ve saygıdeğer sektör temsilcileri, Platformdergi’nin 2018 yılı üçüncü sayısında sizler ile birlikteyiz. 2018 yılı ile birlikte yayın hayatına başlayan dergimizin, iyi bir işbirliği ile geldiği nokta, bizleri fevkalade memnun etmiş bulunmaktadır. Her sayıda artan kaliteli içerik ve sektörün ilgisi, bunun en önemli göstergesi olmuştur.

Sektörümüzün en önemli ve ilkini düzenleyeceğimiz “VİNÇ, İSTİF MAKİNELERİ, PLATFORM, PROJE TAŞIMACILIĞI İHTİSAS FUARI” 2 – 5 Mayıs 2018 tarihleri arasında kapılarını açıyor. Platformder olarak, üyelerimizle birlikte tam destek verdiğimiz bu fuarın sektörümüze hayırlı olmasını diliyoruz.

2018 yılında Personel Yükseltici Platform sektöründe yatırımlar yine hız kesmeden devam ederken, dövizdeki ani değişimler ve 28 Mart 2018 Çarşamba günü Resmi Gazetede yayınlanan “İthalat Rejimi Kararına Ek Karar” ile 8429.90.90.90.00 GTIP numarasına sahip Personel Yükseltici Platform ürün grubu için ithalatı esnasında ek gümrük vergisi getirilmesi ile, bu yatırımlarda bir yavaşlama gözlemlenmiştir. Ancak, dinamik olan sektörümüzün bu duruma çabuk ayak uyduracağına inanıyoruz.

Personel Yükseltici Platform sektörünün ihtiyaç duyduğu, yeni teknolojileri bilen ve uygulayan teknik insan gücünü yetiştirmek amacına yönelik olarak M.E.B. Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile derneğimiz arasında “Eğitimde İşbirliği Protokolü” imzaladık. Sektörümüze hayırlı olmasını dileriz.

T.C Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Yardımcısı Burhanettin Kurt’u makamında ziyaret ettik. Kendileri ile sektöre ait bilgi alışverişinde bulunduk. 2018 yılı içerisinde “yüksekte çalışma” konusunda, bir çalıştay yapma kararı aldık.  Ayrıca Sayın Kurt’u 2-5 Mayıs 2018 tarihlerinde düzenlenecek olan VippFuar’a davet ettik.

T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğüne atanan Sayın İlknur İNAM’ı makamında ziyaret ederek, yeni görevinde başarılar diledik. Sayın İNAM’a sektörümüz hakkında bilgilendirme yaptık. Sektörümüzün KOSGEB desteklerinden faydalanması hususunda talebimizi ilettik. Ayrıca Bakanlığın; kamu, üniversite ve sanayi kuruluşları, girişimciler, yatırımcılar arasında ortak işbirliği ve etkileşiminin sağlandığı sanal bir platform olan KÜSİP’e üyeliğimizi sektör adına yaparak, yerli imalatın gelişmesi için önemli bir adım attık. Bu üyelik ile tek bir nokta üzerinden, Ar-Ge fonlarına, araştırmacılara, yatırımcılara, bilgi kaynaklarına kolay ve hızlı erişimini sağlanması sektörümüz adına amaçlanmıştır.

28 mart 2018 tarihinde KHL ve APA Yayıncılık ile birlikte düzenlenen RENTAL TURKIYE konferansına üyelerimiz yoğun bir ilgi gösterdiler. Sektörümüz adına önemli temaslarda bulunduk, derneğimize ilgi fazla idi, bizlerde bu ilgiden memnun kaldık.

Dernek merkezimizin aktif olarak çalışması neticsinde, üye sayımız her geçen gün artmaktadır. Aramıza katılan yeni üyelere yönetim kurulumuz adına hoş geldiniz diyorum.

Dergimizin bu sayısını keyifle okumanız dileğiyle

Saygılarımla
Servet AYHAN
Yönetim Kurulu Başkanı