TÜM DÜNYAYI ETKİSİ ALTINA ALAN YENİ TİP KORONAVİRÜS (COVİD-19) SALGINI NEDENİYLE NEREDEYSE TÜM SEKTÖRLER ZOR BİR SÜREÇTEN GEÇİYOR. BU DÖNEMDE ÜRETİMDEN HİZMET SEKTÖRÜNE KADAR BİRÇOK ŞİRKET, VİRÜSE KARŞI CİDDİ ÖNLEMLER ALIYOR VE ALMAYA DA DAVAM EDİYOR. KORONAVİRÜS’TEN OLUMSUZ ETKİLENEN PERSONEL YÜKSELTİCİ PLATFORM SEKTÖRÜNDE DE BAZI ŞİRKETLER TARAFINDAN HOME OFFİCE ÇALIŞMA SİSTEMİNE GEÇİLDİ VE HİZMETLERİN AKSAMAMASI İÇİN FİRMALAR, FAALİYETLERİNİ TİTİZLİKLE YÜRÜTÜYOR. PLATFORMDERGİ OLARAK MÜŞTERİLERİNE KARŞI SUNDUKLARI HİZMETİ AKSATMAMAK İÇİN TÜM EKİBİYLE BERABER PROFESYONEL BİR ÇALIŞMA YÜRÜTEN BIG LIFT, ELS LIFT, GENİE VE SINOBOOM’UN YETKİLİLERİ İLE GÖRÜŞEREK, MARKALARIN COVİD-19 VİRÜSÜNE KARŞI ALDIĞI ÖNLEMLERİ ELE ALDIK.

SERHAT DUNAY – ACARLAR MAKİNE SATIŞ ŞEFİ
DÜNYAYI ETKİSİ ALTINA ALAN KORONAVİRÜS, PLATFORM SEKTÖRÜNÜ NASIL ETKİLEDİ?
Öncelikle, ülkemiz ve dünyamız için sağlıklı günler diliyorum. Hepimizin ortak temennisi en kısa süre içinde bu virüsün etkisini azaltıp tümüyle hayatımızdan çıkması yönünde olacaktır. 2018 yılında döviz atağıyla beraber yaşanan durgunluk sonrasında tam hareketlenmeye başlamışken, üzerine dünyayı etkisi altına alan salgınla beraber tüm sektörlerde olduğu gibi bizim sektörümüzde tamamen olmasa bile çok yüksek bir oranda duruşa geçti. Bu seneyi, hedefimizin oldukça altında kapatacağız gibi duruyor. Üretimin, imalatın kısacası her şeyin durduğu bu günlerin ekonomik sancılarını hepimiz maalesef yaşayacağız. Platform sektöründe virüsten önce dahi, maliyet borç baskısı ve kur kıskacında olan işletmeler, virüsle beraber sürdürülmesi giderek zorlaşan bir yola girmiştir. Hükümetin vergi indirimleri, kredi ve mali yardımlar, kısa çalışma ödeneği gibi hususlarında atacağı adımlar firmaları bir parçada olsa rahatlatacaktır. Tek ayak üstünde yakalandığımız bu durumu mümkün olduğunca az tahribatla atlatmayı ümit ediyoruz. Bu günleri atlattıktan sonra her sektörde olduğu gibi platform sektörü de önüne bakıp orta ve uzun vadede hedeflerine ulaşma çabası içinde olacaktır. Hayat devam ediyor, hepimiz üzerimize düşen görevleri eksiksiz yerine getireceğiz.
ACARLAR MAKİNE OLARAK BU VİRÜSE KARŞI ALDIĞINIZ ÖNLEMLER VE DEĞİŞEN ÇALIŞMA STRATEJİLERİNİZ NELERDİR?
Çoğu şirkette olduğu gibi bizlerde değişimli olarak ofise geliyoruz, ofiste olmadığımız günlerde evden çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hepimiz, her zaman ulaşılabiliriz. Servis hususunda müşterilerimizin her hangi bir olumsuzluk yaşamaması adına hem ofiste görevli hem evinde bekleyen servis çalışanlarımız bulunmaktadır. Henüz ihtiyaç duymadık ancak, ofiste bulunan teknisyenlerin kişi sayısı olarak yetersiz kalması halinde evde bulunan çalışanlarımıza görev çıkartabilecek bir yapı kurguladık. Şirketin tüm çalışanları için yapılan bilgilendirilmeler ile kişisel hijyen, sosyal mesafe ,maske-dezenfektan kullanımı ve tüm koruyucu tedbirler alınmış durumdadır. Çalışanların servis sayıları arttırılmış olup servis içindeki sosyal mesafeye dahi dikkat edilmektedir.
BU ZORLU GÜNLERDE MÜŞTERİLERİNİZE NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?
Sağlık Bakanlığımızın bildirdiği kuralları harfiyen uygulayıp, en kısa zaman diliminde sağlıklı günlerde görüşmek dileğiyle.

SERVET AYHAN – BIG LIFT GENEL MÜDÜRÜ
DÜNYAYI ETKİSİ ALTINA ALAN KORONAVİRÜS, PERSONEL YÜKSETLİCİ PLATFORM SEKTÖRÜNÜ NASIL ETKİLEDİ?
Çin’de başlayan Covid-19 salgınının, Dünya Sağlık Örgütü tarafından 11 Mart’ta pandemi ilan edilmesi ile birlikte tüm dünya ülkeleri tedbirlerini almaya başladı. Bu tedbirler, insan hareketlerini ve ekonomik aktiviteleri kısıtlayan hareketler oldu. Şantiyelerde işlerin yavaşlaması, yapılması düşünülen yatırımların ertelenmesi, kiralama sözleşmelerinin askıya alınması ile karşı karşıya kaldık. Diğer taraftan mevcut personelin elde tutulması ve maaşların ödenmesi için bir şekilde çalışmalarımızı yürütmemiz gerekiyor. Hükümet tarafından devreye sokulan destek paketleri ile bir şekilde süreci az hasarla atlatmaya çalışacağız. Diğer bir etki ise tedarik zinciri kanallarının sekteye uğraması sorunu karşımıza çıktı. Birçok üretici yedek parça tedarikinde ekonomik aktivite kısıtlamaları nedeni üretimlerini askıya aldılar veya başka ülkelere kaydırdılar. Sürecin tekrar normale dönmesi uzun zaman alabilir. Bu dönemde bakımları iyi yapılan ve stoklarında yeterli yedek parça bulunduran firmalar problem yaşamayabilir. Burada yeri gelmişken belirtmekte fayda görüyorum. Sanayi mallarında satış sonrası hizmet konusunda hala bir boşluk var. Gerek ithalatta gerekse imalatta bizler gibi kiralama firmalarının hizmetlerini aksatmayacak yasal çerçevenin bir an önce hayata geçmesi gerekiyor. Üreticilerin ve distribütör firmaların yedek parça bulundurma ve servis ağlarını oluşturmaları ile aslında sektör, bir nebze de olsa tedarik zincirinde yaşanacak problemlerden fazla etkilenmeyecektir.
BIG LIFT OLARAK BU VİRÜSE KARŞI ALDIĞINIZ ÖNLEMLER VE DEĞİŞEN ÇALIŞMA STRATEJİLERİNİZ NELERDİR?
Öncelikle kendimizden başladık, çalışanlarımıza periyodik bilgilendirme yaptık. Sosyal mesafe kuralını iş yerimizde de uygulamaya çalıştık. Ofisimizi periyodik olarak dezenfekte ediyoruz. İşe gitmeden önce tüm ekipmanlarımızı dezenfekte ediyoruz, makinelerimiz işten geldikten sonra aynı işlemleri tekrardan uyguluyoruz. Operatörlerimizin çalışmaları gerektiği durumlarda tüm hijyen kurallarına uymalarını ve bu şekilde çalışmalarını sağlıyoruz. Müşterilerimizle irtibata geçerek, acil eylem planı çerçevesinde, kendilerine hizmet vereceğimizi belirttik. Onlara hizmet sunmamayı hiçbir zaman düşünmedik. Hayatın olağan akışı içerisinde bazen hiç kimsenin ummadığı böyle durumlar ile karşı karşıya gelinebiliyor. Bu seferki sadece bizi değil tüm dünyayı etkiledi. Çalışanlarını koruyan, olağanüstü durumlar için eylem faaliyeti olan, likidite yönetimini güçlendiren, tedarik zincirini dengede tutan, müşterisine yakın olan ve toplumsal hizmetlerde derinleşebilen firmaların hizmet vereceği döneme giriyoruz. Bundan sonra sözde değil özünde kurumsal firmalar ile bu işler yapılacaktır.
BU ZORLU GÜNLERDE MÜŞTERLERİNİZE NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?
Bu zor günleri; hep birlikte, birbirimize destek olarak ve karşılıklı anlayış ile aşacağına inanıyorum. Salgın için gerekli tüm tedbirleri alarak, devletimizin belirlemiş olduğu önlemlere destek olan bütün müşterilerimize ve sektör temsilcilerine teşekkürlerimi sunuyorum. Çalışanlarımızın, müşterilerimizin ve ülkemizin refahını, güvenliğini ve sağlığını yaptığımız her şeyin merkezine koymaya devam edeceğiz.

İRFAN İŞMAK – ELS LIFT SATIŞ PAZARLAMA DİREKTÖRÜ
DÜNYAYI ETKİSİ ALTINA ALAN KORONAVİRÜS, PERSONEL YÜKSETLİCİ PLATFORM SEKTÖRÜNÜ NASIL ETKİLEDİ?
Uzak Doğu’da ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını, küresel ekonomi ve tedarik zinciri gibi birçok alanı kısıtlamıştır. Virüsün yayılım hızını yavaşlatmak, şirket çalışanlarını, üretim tesislerini ve ticari hayat üzerindeki etkilerini en aza indirgemek için şirketler önemli tedbirler almaya mecbur kalmıştır. ELS Lift’de şu an için koronavirüs etkisi sınırlı olsa da sektörümüz, bayilerimiz, tedarikçilerimiz ve müşterilerimiz başta olmak üzere toplumumuzun tamamı bu durumda olumsuz etkileniyor.
ELS LIFT OLARAK BU VİRÜSE KARŞI ALDIĞINIZ ÖNLEMLER VE DEĞİŞEN ÇALIŞMA STRATEJİLERİNİZ NELERDİR?
Müşterilerimiz, tedarikçilerimiz ve evde çalışmalarını sürdüren ekip üyelerimiz ile online görüşmeler yapılmaktadır. Bu süreçte tesisimize dışarıdan hiçbir ziyaretçi kabul edilmemektedir. Tüm toplantı, etkinlik ve eğitim gibi organizasyonlar iptal edilmiş veya ertelenmiştir. Tüm seyahatler iptal edilmiş veya ertelenmiştir. Çalışan kapasitemizi %50 oranında düşürerek uzaktan çalışma sistemine geçilmiştir. Fabrikaya girişte tüm personellerimiz sağlık kontrollerinden geçirilmektedir. Fabrikanın her alanında sosyal mesafe kurallarına dikkat edilmektedir. Koronavirüs’ün etkilerini yakından takip ederek ilgili kısıtlamalara, yasalara ve güncellemelere uyum sağlanmaktadır. Bunların yanı sıra pazarlama faaliyetleri açısından, yıllık pazarlama bütçemizin büyük bir payını oluşturan fuarlar ve sponsorluklar gibi organizasyonların, iptal veya ertelenmesi nedeni ile tüm dünya da geçerli olan teknoloji ve dijitalleşmenin, işimizin en kritik parçasını oluşturduğunu bir kez daha görmüş olduk. Şirket vizyonumuz olarak her zaman planlamalarımızın başında gelen dijitalleşmeye bu dönemde çok daha fazla emek verip ve yatırım yaparak, pazarlama faaliyetlerimizi ve işlerimizin diğer bölümlerini kesintisiz olarak yöneteceğiz. Tüm dünyanın bu zorlu dönemi en kısa sürede atlatmasını temenni ediyoruz.
BU ZORLU GÜNLERDE MÜŞTERLERİNİZE NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?
Global dünyayı etkisi altına alan salgın sebebi ile üretim planlamalarımızda ki belirsizlik ve değişken ekonomik koşullar işleri zorlaştırsa da, iş ortaklarımıza, müşterilerimize ve çalışanlarımıza karşı olan sorumluluklarımızın devam ettiğinin bilincindeyiz. Bu sebeple ELS Lift olarak vermiş olduğumuz tüm taahhütleri yerine getirmek için uğraşıyoruz. Birinci önceliğimiz olan güvenlik tedbirlerini büyük bir titizlikle sağlayarak; üretim faaliyetlerimizi sürdürmenin yanı sıra EMEA bölgesi ve ötesindeki tüm bayilerimiz, distribütörlerimiz, servis ortağımız ve değerli müşterilerimize, tüm ürün modellerimiz için yedek parça hizmetini bu süreçte ELS Lift Satış Sonrası Hizmetler destek ekibimiz tarafından 24 saat boyunca sürdürmeye devam edeceğiz.

GÖKHAN GÜLTEKİN – GENIE TÜRKİYE VE HAZAR DENİZİ BÖLGESİ SATIŞ VE SSH MÜDÜRÜ
DÜNYAYI ETKİSİ ALTINA ALAN KORONAVİRÜS, PERSONEL YÜKSETLİCİ PLATFORM SEKTÖRÜNÜ NASIL ETKİLEDİ?
Platform sektörünün hizmet verdiği alanları düşünürsek, o alanların etkilendiği oranda etkilendi diye gözlemliyorum. Virüsün dünyadaki yayılma hızı, ülkelerin verdiği tepkiler ve alınan önlemler çerçevesinde bu etkiler de değişiklik göstermekte. Bazı şantiyeler ve tesisler tamamen iş durdurmaya giderken bazıları da kendilerini şantiyede karantinaya alıp tam kapasite devam ediyorlar. Bu salgın felaketiyle birlikte yaşam şeklimiz değişiyor. Online alışveriş, kargo, ilaçlama ve temizlik sektörlerinin yükselişte olduğunu söyleyebiliriz. Bu sektörler için stok kontrolü, hız ve verimlilik gibi konular daha da ön plana çıkacaktır. Genie markası altında, her ihtiyaca uygun, malzeme kaldırma, istifleme ve stok kontrol amaçlı platformlarımızla bu sektörlerin iş ortağı olmaya hazırız. Avrupa ve Amerika’da ciddi satış adetlerine ulaşan bu sektörün de Türkiye’de hak ettiği yeri bulacağına inanıyoruz. Bu ürün grupları için Türkiye’deki distribütörümüz İşmaktaş Makina’dır.
GENIE OLARAK BU VİRÜSE KARŞI ALDIĞINIZ ÖNLEMLER VE DEĞİŞEN ÇALIŞMA STRATEJİLERİNİZ NELERDİR?
İş güvenliği ekipmanı üreticisi bir marka olarak bizim için en önemli konu tabiki iş güvenliği ve insan sağlığı. Dünyanın her yerinde Genie ürünleri kullanılmakta, dolayısıyla da uzaktan destek ve home office çalışma düzenini uzun süredir birçok bölgede kullanıyorduk. Gerekli donanım ve programlara hakim olduğumuz için de bunu şirketin geneline adapte etmekte zorluk çekmedik açıkçası. Teknolojinin imkanlarını sonuna kadar kullanarak 7/24 müşterilerimize desteğimizi online olarak sürdürüyoruz. www.genielift.com/en-gb adresimizin giriş kısmına da talep formu kısayolu ekledik. Böylece pazarlama departmanımız gelen talepleri anında en doğru kişiye yönlendirmeyi rahatlıkla başarıyor. Müşterilerimizi ve iş ortaklarımızı sürekli sesli veya görüntülü arayarak durum güncellemesi yapıyoruz. Daha önce de belirttiğim gibi onların sağlığı ve motivasyonu bizim birinci önceliğimiz. Her bir çalışanımız, günde minimum 8 arama yaparak uygulanan yerel kanunlardan ve müşterilerimizin sorunlarından haberdar oluyor. Böylece destek olmak için zamanında aksiyonlar alabiliyorlar. Fabrika ve ofislerimizde de Dünya Sağlık Örgütü ve yerel hükümetlerin tavsiyelerine birebir uyarak işimize devam ediyoruz. Stok makinelerimiz, yerel yönetimce belirlenen tarih aralıklarında tesislerimizden yola çıkıp müşterilerimize zamanında teslim ediliyor. Fabrikalarımız da, bulundukları ülkedeki duruma ve taleplere göre kapasitelerini ayarlayarak çalışmaya devam ediyorlar. Bu süreçte önce Chanzhou fabrikamız üretime ara vermişti. Daha sonra İtalya’da vaka sayısındaki kritik yükselme ve Çin’deki iyiye giden trend nedeniyle İtalya Umberti’de fabrikamız üretime ara verip Chanzhou fabrikamız yüzde 70’ler seviyesinde üretime devam etmektedir. Amerika’daki tesislerimiz de duruma göre aralıklı olarak üretime devam edecektir.
BU ZORLU GÜNLERDE MÜŞTERLERİNİZE NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?
Genie olarak sizler için her zaman buradayız. Her şeyin başı sağlık! Bu sebeple tavsiye edilen önlemleri alalım ve kurallara uyalım. Değişimi çok iyi gözlemleyip, sektörde doğacak yeni ihtiyaçlara en uygun çözümü sağlayabilmemiz adına irtibat halinde olalım. Rehavet, umutsuzluk ve panikten uzak duralım. Kontrol edebileceğimiz değişkenlere odaklanalım. Sosyal medya kanallarından mutlaka Genie’yi takip edelim. İş birliğiniz ve bizi seçtiğiniz için teşekkür ederiz.

İSMAİL ÇİÇEK – UYGUNLAR DIŞ TİCARET SATIŞ DİREKTÖRÜ
DÜNYAYI ETKİSİ ALTINA ALAN KORONAVİRÜS, PERSONEL YÜKSETLİCİ PLATFORM SEKTÖRÜNÜ NASIL ETKİLEDİ?
Öncelikle içinde bulunduğumuz bu zorlu süreçten ötürü herkese sağlık ve sıhhat diler, verdiğimiz kayıplar için çok üzgün olduğumuzu belirtmek isterim. Koronavirüs global bir problem haline dönüştü ne yazık ki… Dolayısıyla sektörümüz de bu sorundan direkt olarak etkilenen sektörlerden sadece biri. Makine satışlarımızda yaşadığımız keskin düşüş aşikar. Yedek parça satışlarında ise yüzde 30 – 40 civarı bir düşüş gözlemledik. Ancak satış sonrası destek ekibimizle müşterilerimize hala hizmet vermeye devam etmekteyiz.
UYGUNLAR OLARAK BU VİRÜSE KARŞI ALDIĞINIZ ÖNLEMLER VE DEĞİŞEN ÇALIŞMA STRATEJİLERİNİZ NELERDİR?
Şirket olarak dönüşümlü çalışma sistemine geçmiş olmakla birlikte, vardiyalı çalışan arkadaşlarımızın sosyal mesafe hususuna çok dikkat ettiklerini bilmenizi isterim. Bununla birlikte tüm personelimize kişisel temizlik hususunda destek olmak amacıyla günlük maske ve dezenfektan sağlamaktayız. Satış ekibimizin tamamının evden çalışma modeline geçtiğini de ayrıca belirtmek isterim.
BU ZORLU GÜNLERDE MÜŞTERİLERİNİZE NELER SÖYLEMEK İSTERİNİZ?
Ülkemizi ve tüm dünyayı saran bu virüsü atlatacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmamalı. Birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde bu zorlu süreçten çıkılabileceği gerçeği de her daim akıllarda olmalı ve bunun bilinciyle hareket edilerek kötü günleri geride bırakmaya bir adım daha yaklaşmalıyız.