Ana Sayfa Dergi Haberleri PLATFORM SEKTÖRÜ 2023 DEĞERLENDİRMESİ ACCESS M20 AÇIKLANDI

PLATFORM SEKTÖRÜ 2023 DEĞERLENDİRMESİ ACCESS M20 AÇIKLANDI

1 views

Access lnternational, 2023 gelirleriyle ilgili raporunda sektörde yaşanan son gelişmelerin ışığında değerlendirmelerde bulundu.

Dünya genelindeki en büyük personel yükseltici platform şirketlerinin ve imalatçılarının gelire göre sıralandığı Access M20 listesinin ilk 10’u, geçen yıla benzer bir grafik göstererek verilerini yayımladı. Geçen yıla kıyasla listede yer alan tek farklılık ise Sinoboom’un bu yıl 11. sıradan 10. sıraya yükselmesi oldu.

Ana akım personel yükseltici platform üreticileri, genel olarak başarılı bir 2023 geçirdi; özellikle Covid sonrası tedarik zincirlerinin rahatlaması ve kiralama şirketlerinin pandemi öncesindeki alım alışkanlıklarına dönmesiyle 2023 platform şirketleri açısından başarılı bir yıl oldu.

Pazar Koşulları

Çin’de, geçen yıl yaşanan inşaat faaliyetlerindeki yavaşlama sonrasında ortaya çıkan ekonomik durgunluk, üretici ve şirketlerin gelirlerinde geçmiş yıllara göre daha az artış yaşanmasına neden oldu. Bu durum özellikle platform sektörünün geçmiş yıllarda yaşadığı büyük ölçekli büyümeyi yavaşlattı. Ancak, Çin merkezli tedarikçiler iç piyasada yaşanan ekonomik durağanlaşmaya rağmen platform sektörü özelinde, gelişmekte olan pazarlarda ihracata dayalı olarak çok önemli bir büyüme potansiyeline sahip durumundalar.

Platform sektörünün büyük üreticileri arasında önemli gelişmeler yaşandı. Hinowa, geçen yılın başlarında JLG’ye satılmıştı, bu da ABD merkezli OEM’in 2023’teki satışlarını artırdı ve bu durum son değerlendirmelerin temel alındığı sıralamada örümcek asansörün uzman üreticilerinden biri olan şirketin tabloda artık yer almadığı anlamına geliyor.

Fellow İtalyan örümcek asansör üreticisi CMC, ABD distribütörü Ali Access Equipment (AAE)’in satın alınmasıyla gelirini %46 oranında artırdı. Boston merkezli olan şirket, Kuzey Amerika’da satış, distribütörlük ve hizmetlerin önde gelen sağlayıcısı olarak faaliyet göstermeye devam ediyor.

Son haftalarda sektörün önemli üreticilerinden biri olan başka bir örümcek asansör üreticisinin satın alındığı bilgisi geldi. Teupen, Amerika merkezli hizmet ekipmanı sağlayıcısı Altec tarafından bu yıl satın alındı, bu da önümüzdeki yıl 2024 değerlendirmeleri yapılana kadar accessM20 listesinde Teupen’in kalması anlamını taşırken gelecek yıl listede yeni değişikliklerin de olacağı öngörüsünde bulunmamıza yardımcı oluyor.

Ayrıca, Danimarka merkezli örümcek üreticisi Falcon Lifts, 2022’de Sinoboom ile stratejik bir ortaklık başlattı, bu da Sinoboom’un ürünlerini Çin’de Sinoboom markası altında dağıtmasını sağlıyor.

Örümcek asansörü üreten firmalarda meydana gelen bu değişikliklerin, bu ürün tipinin daha yaygın ve kiralama odaklı hale getirirken, önümüzdeki süreçlerde bu ürün tipi özelinde yeni gelişmelerin yaşanması kaçınılmaz duruma geldi. Ayrıca, daha büyük üreticilerin faaliyet alanlarını genişletebilmek adına inşaatla ilgili ürünlerin dışında da yeni çalışmalara imza atacağını tahmin ediyoruz.

Sektör’de Yaşanan Değişiklikler

Listenin başka bir yerinde ise, Sütunlu Çalışma Platformu üreticisi Scanclimber’ın Tractel’den Alimak’a satışının artık verilere de yansımış durumda olduğunu görüyoruz.

Bununla birlikte maalesef Holland Lift bu yıl listeden ayrılmış durumda. Geçen yılın Ağustos ayında likidasyona giden Holland Lift; tedarik zincirinde yaşanan sorunlarla beraber çelik fiyatlarındaki yüksek artış, işletme maliyetlerinin öngörülenden fazla yükselmesi ve yoğun rekabet ortamının zorluklarıyla karşı karşıya kalması sonrasında bu yıl listede kendine yer bulamadı.

Genel olarak listeyi değerlendirdiğimizde, platform sektörünün, yeni koşullara adapte olduğunu görebiliyoruz. 2023 yılının Avrupa ve Çin’de yaşanan ekonomik zorluklara rağmen sektör açısından gayet sağlıklı bir görüntü çizdiğini, sektördeki bu sağlıklı büyümenin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini söyleyebiliriz.

Kaynak: Access International