Ana Sayfa Dergi Haberleri GÜVENLİ ÇALIŞMANIN ADRESİ: AKÜLÜ MAKASLI PLATFORMLAR

GÜVENLİ ÇALIŞMANIN ADRESİ: AKÜLÜ MAKASLI PLATFORMLAR

56 views

ÇIKILMASI ZOR VE RİSKLİ OLAN YERLERE PERSONELİN GÜVENLİ ÇIKMASINI SAĞLAYAN PERSONEL YÜKSELTİCİ PLATFORMLAR, YÜKSEKTE GÜVENLİ ÇALIŞMA İMKANI VE AYNI ZAMANDA YAPILACAK İŞİN DAHA KISA SÜREDE TAMAMLANMASINI SAĞLIYOR. HAYATIMIZIN VAZGEÇİLMEZ EKİPMANLARI HALİNE GELEN VE SAYISI HER GEÇEN GÜN ARTAN PERSONEL YÜKSELTİCİ PLATFORMLAR, BİRÇOK İŞ MAKİNESİNİN AKSİNE YÜK YA DA MALZEME DEĞİL, İNSAN TAŞIDIĞI İÇİN DE ÇOK DAHA FAZLA ÖNEM TEŞKİL EDİYOR. PLATFORMDERGİ OLARAK PLATFORM SEKTÖRÜNÜN GÜÇLÜ MARKALARI ARASINDA YER ALAN DINGLI, ELS LIFT, GENIE, HAULOTTE VE MASİF MAKİNA’NIN PAZARDA ÖNE ÇIKAN AKÜLÜ MAKASLI PLATFORM MODELLERİNİ İNCELEDİK

DINGLI’NİN JOKER OYUNCUSU:JCPT 1212HA
MAK-SER MAKİNA TARAFINDAN TÜRKİYE PAZARINA SUNULAN DINGLI JCPT1212HA, 12 MT. ÇALIŞMA YÜKSEKLİĞİ, 1.15 MT GENİŞLİĞİ VE 320 KG. KALDIRMA KAPASİTESİYLE PROJELERİN VAZGEÇİLMEZ MAKİNELERİNDEN BİR TANESİ OLDUĞUNU KANITLADI. İÇ VE DIŞ MEKANDA KULLANIMA UYGUN OLAN JCPT1212HA, BAKIM GEREKTİRMEYEN AKÜ VE BİRÇOK ÖZELLİĞİYLE DE KULLANCILARINA AVANTAJ SAĞLIYOR.
Dingli’nin Türkiye distribütörlüğünü yürüten Mak-Ser Makina, makaslı platform grubunda müşterilerine 5,60 metreden başlayıp 22 metre çalışma yüksekliğine ulaşan geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. Bu ürün grubunda yer alan ve platform piyasasında en çok rağbet gören JCPT1212HA akülü makaslı modeli ise markanın joker oyuncusu olarak adlandırılıyor.
TEKNOLOJİK YENİLİKLER
Dingli, 2021’in ikinci çeyreğinde mevcuttaki JCPT1212HD modelini, yaptığı bir takım teknolojik yeniliklerle JCPT1212HA modeline dönüştürdü. Bu versiyon değişikliği ile hidrolik motor yürüyüşlü olan tüm HD grubundaki hidrolik pompa motorunu DC motor versiyonundan AC elektrik motoruna çevirdi. AC motorların DC motorlara göre enerji tüketimi daha düşük olup yapılan bu değişiklikle günlük çalışma süreleri uzatılmak istendi ve akü ömrünün daha da uzun olması hedef kılındı. DC motorlarda ihtiyaç duyulan kömürfırça değişimi gibi bakım ihtiyacı, AC motorla birlikte ortadan kalkmış oldu. Aynı zamanda bakım gerektirmeyen akü kullanımı ile genel olarak ekipman bakım ihtiyacı da en aza indirildi. Başta su olmak üzere çevresel etkilere karşı IP67 değeri ile tam koruma sağlandı ayrıca JCPT1212HA modelindeki Kara Kutu (Data logger) özelliği sayesinde çalışma verileri kaydedilmekte ve geriye dönük çalışma verilerinin kontrolü sağlanabilmektedir.
BAKIM GEREKTİRMEYEN AKÜLER
Platform kullanıcılarının en fazla şikayetçi olduğu ve en maliyetli kalemlerden birisini oluşturan akü değişim konusuna da el atan Dingli, 2020 yılının başında Dingli CH’nin almış olduğu global karar doğrultusunda tüm akülü makaslı grubunda Alman Hoppecke marka bakım gerektirmeyen aküleri kullanmaya başladı. Bu değişimle birlikte operasyonda yanlış yapılan şarj-deşarj ile birlikte akülerin olması gerekenden çok kısa sürede ömrünü tüketmesinin önüne geçilmek istendi. Bu akülerin hidrojen gazı salınımı da olmayacağı için kullanıcılarına ekstra iş güvenliği sunuyor.
GPD İLE AKÜLERe DOĞRU ŞARJ AKIMI SAĞLANIYOR
Ayrıca JCPT1212HA modelinde ve diğer akülü makaslı gruplarında Mak-Ser Makina’nın Türkiye yetkili distribütörü olduğu GPD markasının akıllı redresörü kullanılıyor. Bu şarj cihazının en temel özellikleri özetle; dünyada kabul görmüş birçok akü markasının şarj kodlarını hafızasında barındırıyor. Makinede hangi akü kullanılırsa kullanılsın verilen akü kod listesinden seçim yapılarak, akülere doğru şarj akımının verilmesini sağlanıyor. Bu sayede akü ömrü, basit işlemlerle uzatılıyor. Ayrıca belli periyotlarda yapılan akü bakım şarjı ile performansı zayıflamış olan akülerin tekrardan operasyona gönderme imkanı sunuluyor. Tamamıyla su geçirmez özelliğe sahip olan şarj cihazı her türlü alanda rahatlıkla kullanılıyor ve temizliği yapılabiliyor. Şarj cihazının üzerinde bulunan USB port sayesinde geçmişe dönük operasyon verileri alınıp, bu rapor doğrultusunda makinenin ne zaman şarja takıldığı veya doğru kullanım yapılıp yapılmadığı ile ilgili anlık veriler elde ediliyor.
OPERASYONLAR KİŞİSELLEŞTİRİLİYOR
HA versiyonuyla birlikte bir diğer değişiklik ise şase kontrol panelinde yapıldı. Kontrol paneline konulan ekran sayesinde akü şarj seviyesi, eğim, platform yüksekliği gibi veriler anlık görüntülenebiliyor. Arıza kodlaması ile arıza tanımı kolayca oluşturulabiliyor ve tüm kalibrasyon işlemleri bu panel üzerinden rahatlıkla yapılabiliyor. Yeni kumanda kolunda (joystick) USB port bulunuyor. Ayrıca bu yeni HA versiyon kumanda kolu bir önceki HD modeliyle de uyumlu çalışıyor. HA versiyonuyla birlikte; li-ion akü seçeneği, ultrasonik çarpışmayı önleme sistemi, sepette ayak pedalı, Uzaktan erişim gibi imkanlar, opsiyon olarak sunuluyor ve platform bu sayede operasyonlara göre kişiselleştirilebiliyor.
İÇ VE DIŞ MEKAN KULLANIMA UYGUN…
JCPT1212HA, iş güvenliği mevzuatlarına da uyulması koşuluyla iç ve dış mekanda kullanıma uygun. Yapıların iç ve dış cephelerinde yapılacak olan tüm tadilat ve temizlik işlerinde, iç mekanlarda ulaşılması zor olan yüksek yerlerdeki elektrik hatlarının bakım ve onarımları gibi bir çok alanda rahatlıkla kullanılabiliyor. Kullanım alanları çok yaygın olan bu model, platform, vinç ve istif araçları kiralaması yapan müşteriler, inşaat sektöründe yer alan müteahhit firmalar, üretim yapan ve hizmet sektöründe yer alan özel ve kamu kuruluşları, yüksek raflara ürün yerleştirmesi gereken lojistik ve kargo firmaları, depo, ambarlar ve AVM’ler tarafından tercih ediliyor.
MAKSER BİLGİLENDİRİYOR
“Makinenin sadece teknik verilerine veya o anki fiyat mertebesine bakarak yatırım yapmak ilerleyen süreçte sizleri zor durumda bırakabilir. Biz Mak-Ser olarak bu uzun yolda değerlendirilmesi gereken en önemli konunun markayı temsil eden firmanın kolay erişilebilir olmasına, çözüm ortağı olabilmesine ve sattığı ürünün arkasında durabilmesi gerektiğine inanıyoruz. Yaklaşık 25 yıldır vinç ve platform gruplarında verdiğimiz servis hizmeti dolayısıyla, Dingli ürün grupları, yatırım esnasında listenin her zaman en başındaki marka olmayı başarmıştır.”

ELS LIFT’İN YENİ ELEKTRİK TAHRİKLİ MAKASLI PLATFORMU: EL8-SE
ELS LIFT, ELEKTRİK SÜRÜCÜLÜ YENİ EL8-SE MODELİNİ YAKIN ZAMANDA PİYASAYA SÜRMEYE HAZIRLANIYOR. DAHA AZ ENERJİ TÜKETİMİ VE SIFIR EMİSYON ÖZELLİĞİNE SAHİP OLAN EL8-SE, 8 METRE ÇALIŞMA YÜKSEKLİĞİ VE 76 CM ŞASE GENİŞLİĞİ SAYESİNDE DAR ALANLARDA MAKSİMUM ERİŞİM İMKANI SUNUYOR
Üretiminin % 65’ini ihraç eden ELS Lift, hizmet verdiği sektördeki dünya trendlerinin her zaman sıkı takipçisi oluyor. Sektörün parlayan yıldızı olma yolunda ilerleyen marka, küresel ölçekte en çok tercih edilen makaslı platform kategorisindeki ürün gamında değişikliğe gitti. Bu kapsamda hareket eden ELS Lift, sahada en çok tercih edilen makaslı platform modeli EL8-S’in elektrik sürücülü yeni versiyonu EL8-SE’yi yakın zamanda kullanıcısıyla buluşturmayı planlıyor. Karbon ayak izini en aza indirmek için yola çıkan ELS Lift, ürünlerini tasarlarken çevreye olan sorumluluğunu da maksimum düzeyde yerine getirmeye çalışıyor.
DAHA AZ ENERJİ TÜKETİMİ VE SIFIR EMİSYON
Daha az enerji tüketimine ve sıfır emisyon özelliğine sahip olan yeni EL8-SE makaslı platform, bakım gerektirmeyen aküler ve sepex teknolojisi ile donatıldı. ELS Lift marka elektrikli makaslı platformlar, daha az şarj ve daha fazla çalışma süresi mottosu ile sahada üretkenliği arttırmayı hedefliyor.
DAR ALANLARDA MAKSİMUM ERİŞİM
Standart kapılardan geçiş ve asansörlere sığma imkanı sağlayan EL8-SE, kapalı tesisler için vazgeçilmez bir makine
olarak dikkat çekiyor. 1560 kg ağırlığı ile rakiplerine göre en hafif elektrik tahrikli makaslı platform olan EL8-SE; 8 metre çalışma yüksekliği ve 76 cm şase genişliği sayesinde dar alanlarda maksimum erişim sunuyor. Yeni model, başta otomotiv, savunma ve havacılık sanayisi olmak üzere hassas bir sürüşe ihtiyaç duyulan her alanda kullanıma uygun.
HASSAS KONTROL EDEBİLME ÖZELLİĞİ
Makine içerisinde kullanılan hidrolik yağ miktarının diğer modellere göre daha az olması sebebiyle sızıntılar en aza indirgenir ve çevreyi olumsuz etkileyecek zarar sınırlandırılıyor. Ayrıca bu yeni makaslı platform serisi daha
az hortuma sahip olması sebebi ile hassas kontrol edilebilme özelliğine sahip olurken, dar alanlarda da maksimum manevra kabiliyetini arttırıyor.

GENIE, MİKRO MAKASLI ÜRÜN YELPAZESİNİ GENİŞLETİYOR
KOMPAKT TASARIM, YÜKSEK PERFORMANS VE DÜŞÜK SAHİP OLMA MALİYETİ, YENİ GENİE® GS™-1432M VE GS-1932M MİKRO MAKASLI PLATFORMLARI NEREDEYSE TÜM YÜKSEKTE ÇALIŞMA UYGULAMALARI İÇİN ÇOK YÖNLÜ SEÇENEKLER HALİNE GETİRİYOR
Genie, mikro makaslı platform ürün yelpazesini genişlettiğini duyurdu. Ürün ağında yapılan yeniliklerle ilgili açıklamalarda bulunan Genie Ürün Müdürü Michael Flanagan, “Yeni mikro makaslı platformlarımız, sabit korkulukları ile kapılardan geçebilecek kadar hafif ve kompakttır, standart asansörlerde taşınabilir, sıfır derece iç dönüş yarıçapına ve önden çekişe sahiptir. Tüm bu özellikler, makinenin dar alanlarda yüksek manevra kabiliyetine sahip olduğu anlamına gelir. Ancak makine, kompakt olmasına rağmen, iki kişinin birlikte rahatça çalışabilmesini sağlayacak şekilde boyutlandırılmıştır” diyor. Michael Flanagan, “Bu yeni Genie mikro makaslı platformlar, yalnızca merdivenlere güvenli bir alternatif ve dikey platformlara daha verimli bir alternatif olmakla kalmaz, aynı zamanda normalde standart bir 8 metre (25 ft) makaslı platform kullanabileceğiniz her türlü iş için de uygundur. Herhangi bir şantiyede ve herhangi bir kiralık filoda gerçekten çok yönlü, her şeyi yapan bir makinedir” dedi.
DAHA FAZLA ÜRETKENLİK
Yeni mikro makaslı platformlara güç sağlamak için Genie E-Drive makaslı platformlarla aynı fırçasız, tamamen sızdırmaz ve bakım gerektirmeyen AC elektrikli tahrik motorlar kullanıldı. Genie E-Drive ile bu yeni mikro makaslılar, geleneksel hidrolik tahrik sistemlerinden dört kat daha verimli hale geldi. E-Drive, şantiyede daha fazla üretkenlik için makaslı platformların tek bir şarjla %30 daha uzun süre çalışmasını sağlarken, ömür boyu pil maliyetlerini %20’ye kadar azaltıyor. Makinenin hidrolik hortumları ve bağlantı parçalarını % 70 oranında azaltan tasarım optimizasyonu sayesinde bakım maliyetleri daha da azaldı. Endüstriyel ve imalat bakımı, ticari inşaat, depolama ve veri merkezleri gibi uygulamalar için ideal olan yeni Genie mikro makaslı platformlar, aynı zamanda gerçek dünyada % 25 tırmanma kabiliyeti ve yükleme ve boşaltma için güçlü çekiş sunuyor.
HEM İÇ HEM DE DIŞ MEKAN KULLANIMI
Standart boyutlu makaslı platformlardan % 30 daha hafif olan Genie GS-1432m, hem iç hem de dış mekan kullanımı için derecelendirildi. Saha testi verileri, 8 m (25 ft) makaslı kaldırma kullanan operatörlerin zamanın %95’inin 7 m’nin (21 ft) altında kaldığını gösteriyor. Hem iç hem de dış mekan uygulamalarında maksimum 6,30 m (20 ft 1 inç) çalışma yüksekliği ile GS-1432m, şu anda 8 m (25 ft) makaslı platform kullanan uygulamaların çoğunluğunun ihtiyaçlarını karşılayacak kadar uzun.
EN İYİ ERİŞİM
81 cm (32 inç) genişliğinde, 1,40 m (4 ft 7 inç) uzunluğunda ve (0,81 m x 1,12 m) ölçülerindeki Genie GS-1932m, iç mekanlarda 24 ft 2 inç (7,55 m) ve dış mekanlarda 23 ft (7,18 m) çalışma yüksekliği, tam genişlikte platform boyutu ve yalnızca 1.179 kg (2.600 lb) ağırlığı ile herkes için uygun bir makine olarak dikkat çekiyor. 227 kg (500 lb) kapasiteli yeni mikro makas, 81 cm (32 inç) genişliğinde bir platforma ve 60 cm (2 ft) uzatma platformuna sahip olarak, çalışma alanlarına iyi erişim sağlıyor. Ek olarak, 2 m’den (6,5 ft) daha az bir istifleme yüksekliği ile her iki yeni mikro makas da standart sabit korkuluklarıyla kapılardan geçerek şantiye verimliliğini artırıyor.
GENIE, GS MAKASLI ÜRÜN SERİSİNDE E-DRİVE’I PİYASAYA SÜRÜYOR
Genie, tüm GS serisi makaslı platformlarda bulunan, optimize edilmiş bir AC Elektrikli tahrik sistemi olan yeni E-Drive sistemini duyurdu. Toplam sahip olma maliyetini düşürmek isteyen ticari ve konut müteahhitleri, kiralama sahipleri ve perakende kullanıcıları, yeni E-Drive donanımlı GS makaslı platformların daha uzun çalışma süresi, daha düşük bakım maliyetleri ve sektör lideri performans sağladığını görecek. Ayrıca sessiz ve emisyonsuz AC elektrikli E-Drive motorları, müteahhitlere müşterilerin taleplerini ve şantiye düzenlemelerini karşılamak için yeşil bir çözüm sunuyor. Yüksek kalibreli çelik korumalar ve artırılmış yerden yükseklik ile E-Drive donanımlı GS makaslı platformlar, en zorlu şantiyelerde daha iyi performans gösterebiliyor. Yeni E-Drive motorları, fırçasız ve bakım gerektirmeyen uzun ömür için neme ve suya karşı tamamen yalıtıldı. Genie Ürün Müdürü Michael Flanagan, “Makine sahipleri, şarj başına daha uzun çalışma süresi ve daha az ömür boyu şarj döngüsü nedeniyle makaslı platformların ömrü boyunca pillere daha az harcama yaptıklarını görecekler” diyor.

SEKTÖRÜN EN ÇOK TANINAN MODELİ: HAULOTTE COMPACT 12
ACARLAR MAKİNE TARAFINDAN TÜRKİYE PAZARINA SUNULAN HAULOTTE COMPACT 12 AKÜLÜ MAKASLI PLATFORM, 12 METRE ÇALIŞMA YÜKSEKLİĞİ, 300 KİLOGRAM KALDIRMA KAPASİTESİ İLE KONFORLU VE GÜVENLİ KULLANIM İMKANI SUNUYOR
Türkiye ve Türki Cumhuriyetler personel yükseltici platform pazarında ortalama 20 yıldır satış ve satış sonrası hizmetleri verilen Haulotte COMPACT 12 akülü makaslı platform, piyasada bilinen ve makaslı ürün grubunda en çok rağbet gören bir model olarak dikkat çekiyor.
KONFORLU VE GÜVENLİ KULLANIM
12 metre çalışma yüksekliği ile toplamda 300 kg kaldırma kapasitesine sahip olan COMPACT 12, 0.92 m uzanan platform üzerinde 150 kg kapasite sağlıyor. COMPACT 12, rakiplerine göre makas grubunda kullanılan profillerin daha kalın olması sayesinde 12 metre çalışma yüksekliğinde dahi minumum salınım, konforlu ve güvenli kullanım imkanı sunuyor.
COMPACT 12’YE KULLANICILARDAN TAM NOT
24 V 340 Ah aküleri ile çok daha uzun çalışma döngüsüne sahip olan COMPACT 12, üzerinde kullanılan Avrupa menşeili
bileşenleri ile çok daha uzun bir kullanma ömrü süresine sahip oluyor. Hem iç hem dış alan kullanımına sahip olan model, dış alanlarda tekerlek ömrü ile de kullanıcılardan tam not alıyor.
TEKNİK ÖZELLİKLER
Çalışma yüksekliği : 11.98 m
Platform yüksekliği : 9.98 m
Yük kapasitesi : 300 kg
Platform ölçüsü – uzatılmış : 3.23 x 1.2 m
Saklama yüksekliği : 2.39 m
Genişlik : 1.2 m
Uzunluk : 2.49 m
Tırmanma kabiliyeti : 23%
Aküler : 24 V – 340 Amph (C20)
Ağırlık : 2470 kg

MASİF MAKİNA’DA HEDEF DÜNYA PAZARI

MASİF MAKİNA, ÜRETTİĞİ YERLİ PERSONEL YÜKSELTİCİ PLATFORMLARLA PİYASADA ÖNEMLİ BAŞARILARA İMZA ATIYOR. AR-GE VE PAZARLAMA FAALİYETLERİNE BÜYÜK ÖNEM VERDİKLERİNİ İFADE EDEN MASİF MAKİNA YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI HALİL KEREM AYDIN, “DÜNYA PERSONEL YÜKSELTİCİ PLATFORM ÜRETİCİLERİ ZÜMRESİNDE ÖNCÜ FİRMALARDAN BİRİ OLMA HEDEFİMİZE HIZLI ADIMLARLA İLERLEMEKTEYİZ” DEDİ

Yerli üretim makaslı platform üretme hayali ile sektöre adım atan ve kısa bir süre içerisinde kurumsal bir yapıya bürünerek faaliyetlerine başlayan Masif Makina, Avrupa ve dünyanın gelişen teknolojisini yakından takip ederek ürettiği yerli akülü makaslı platformlarını pazara sunuyor. Üretim çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Masif Makine Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil Kerem Aydın, “Masif Makina ailesi olarak katma değer sahibi yerli ürün üreticiliği hayalimiz doğrultusunda inovatif düşünce yapımızı, tecrübelerimiz ve mevcut kaynaklarımızla harmanlayarak “Personel Yükseltici Platform” üretiminde öncü firmalar arasında rol almanın gururunu yaşıyoruz” dedi.
HEDEF DÜNYA PAZARI
“İç pazara yönelik üretim, ihracat kapasitesi arttırma çalışmaları ve istihdam sağlama düzeyinin planlı yükseltilmesi noktalarında yürüttüğümüz çeşitli Ar-Ge çalışmalarımızın bakiyesi olarak hedeflerimiz arasında olan ‘Dünya Personel Yükseltici Platform Üreticileri Zümresinde’ öncü firmalardan biri olma hedefimize hızlı adımlarla
ilerlemekteyiz” ifadelerini kullanan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aydın, “Çok boyutlu uluslararası aşamaya yönelik hedeflerimizi gerçekleştirirken kendimize şiar edindiğimiz yerli ve milli duruşumuzu; üretim, Ar-Ge ve pazarlama çalışmalarına eksiksiz olarak yansıtmaya özen gösteriyoruz. Profesyonel ekiplerle istişareler eşliğinde uluslararası üretim ve iş güvenliği standartlarının tamamını karşılayan sertifikalarımızın güncelliğine olan hassasiyetimizin yanı sıra; ülkemiz ticari değerlerini samimi ve spontane çözüm odaklı bir iç pazar güven ağı oluşturmak adına uyum içinde değerli müşterilerimize sunmaktayız” diye konuştu.
MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ
Masif Makina olarak müşterileriyle iyi bir iletişim içerisinde olduklarına dikkat çeken Kerem Aydın, “Masif Makina ailesi olarak bugünlere gelirken emeklerimizi görmezden gelmeyip pozitif tutumları, olumlu yorumları ve memnuniyet geri bildirimleri ile onure ve motive eden kıymetli müşterilerimize ayrıca müteşekkir olduğumuzu belirterek saygılarımızı arz ediyoruz. İlerleyen zamanlarda iş ortaklığı yapacağımız müşterilerimize de bu hizmetleri sunarken aynı memnuniyet ortamının oluşacağını vaat ederek şimdiden güven ve samimiyetleri için teşekkür ediyoruz” dedi.