Ana Sayfa Dergi Haberleri GELECEK İÇİN DİKEY PLATFORMLAR

GELECEK İÇİN DİKEY PLATFORMLAR

36 views

APA Yayıncılık’ın İngiliz yayın partneri KHL Group tarafından yayınlanan Access İnternational, dikey platform dünyasını araştırdı. Kompakt tasarımı ve birçok özelliğiyle kullanıcılarına operasyonel kolaylık açısından avantaj sağlayan dikey platformlar, gelecekte piyasada çok rekabetçi olacağa benziyor.

ABD merkezli MEC Aerial Work Platforms’da mühendislik başkan yardımcısı olarak görev yapan Gary Crook, uzun zamandır tek kişi için tercih edilen dikey platformların dar alanlardaki gereksinimleri açıkladı. Mikro makasın bazı uygulamalarda alternatif olarak kullanıldığını belirten Crook, dikey platforma yönelik temel talebi de hatırlattı ve şunları söyledi: “Sunduğu yüksek verimlilik, daha uzun görev döngüleri ve daha yüksek ürün değeri için tamamen elektrikliye geçiş kesinlikle bir trend ama MEC, bu ürün kategorisindeki zayıflıkları ele alarak ve operatör güvenliği için sürüş yaparak, gerçek değerin eklenebileceğine inanıyor.”

MEC, 2021’de “Mast Electric (MME) Serisi”ni 20 metre platform yüksekliğine sahip MME20 ve MME25 olmak üzere iki modelle tanıttı. Ardından bu yıl nisan ayında 16 metre tamamen elektrikli “MMAE16 ile MME Serisi” geldi. Bu seri, şirketin ürün grubundaki ilk tamamen elektrikli dikey platformu olma özelliğiyle beraber daha yumuşak kontroller sunuyor. 2.170 lbs’lik düşük ağırlık ve sağlam bir çelik platforma sahip makine, operatöre neredeyse 4 metre vermek için dışarı kayan bir uzatma platformu ile birlikte geliyor. Hem ana hem de sürgülü güvertede standart 350 lbs kapasitede çalışmak; tam yükseklikte kaldırma kapısı platformunu tamamlıyor.

Düşük lansmanlar

Haulotte, bu yıl bir dizi dikey ve makaslı ile düşük seviyeli platform üretimine başladı. Yedi modelin bulunduğu seride; elektrikli kaldırmalı ve maksimum 4,6m ve 5,6m çalışma yüksekliğine sahip iki itmeli modelden oluşan Move Up dikey platform serisi de yer alıyor. Swift Up makaslı serisi, 3,8 m veya 4,5 m çalışma yüksekliğine sahip itme üniteleri sunarken, Swift Up SP kendinden yürüyüşlü makas modellerinde elektrikli tahrik ve kaldırma bulunuyor. Bu modeller; maksimum 4,5m, 5m veya 5,9m çalışma yüksekliği sunuyor. Ürünler hakkında açıklama yapan Haulotte Pazarlama Ürün Müdürü Eloïse Guillet, “Düşük seviyeli platform çözümlerimiz, yapılacak iş ne olursa olsun kullanıcı dostu çalışmayı garanti ediyor. AGM aküleri ve kolay erişilebilir bileşenler, minimum bakım gerektiriyor ve işletme maliyetlerini azaltıyor” dedi.

ELS Lift

ELS’nin VM6’sı, depolarda kullanım için verimli bir ortak olarak tasarlandı. 0.74m genişliği, kapalıyken 1.40m yüksekliği ve toplam 910kg ağırlığı ile dar alanlardan kolay geçiş imkanı sunan VM6, iş bittiğinde yer kaplamadan kolayca saklanabiliyor. 240 kg kaldırma kapasitesine sahip makine, standart bir özellik olarak sunulan portatif bir alet sepetine sahip. VM6’da bulunan otomatik kapanan kapı sistemi, düşme tehlikesini ve olası kazaları engelliyor. Makinede 50 cm sepet uzatması da standart olarak sunuluyor.

Enerji verimliliği
Dingli, üreticilerin hidrolik yağdan kaçınma hareketine yönelik olarak tamamen elektrikli ve yağsız bir seriyi piyasaya sürdü. Altı adet makaslı ve dikey platformlardan oluşan yeni doğrudan elektrikli serisi; hidrolik yağ içermiyor, 5m – 16m çalışma yüksekliğine sahip ve 230kg – 450kg maksimum yük kapasitesi sunuyor. Dingli; geleneksel hidrolik yağ silindirleri yerine kaldırma, indirme ve yönlendirme için elektrikli aktüatörler kullanan yeni serinin 0 enerji tasarrufu sağlayan düşük enerji tüketimi sunduğunu da belirtiyor. Hidrolik sistemin aksine sıkışmış valf göbekleri, yağ sızıntısı, yağ değişiklikleri ve sıcaklık gibi sorunların görülmeyeceği seride, üniteler bakım gerektirmeyen sabit mıknatıslı senkron motor (PMSM) ile donatıldı. Dingli, maliyetleri büyük ölçüde azaltan AGM aküsüne de dikkat çekti.

Daha fazla yükseklik
Snorkel, ConExpo’da görücüye çıkacak olan ek bir elektrikli modeli olan TM20E ile dikey platform hattını genişletecek ve model gelecek yıl Las Vegas’ta sergilenecek. Şirket en son Florida’daki 2017 ARA Rental Show’da lansmanı yapılan TM12E elektrikli platformunu çıkarmıştı. TM12E’nin16 metrelik versiyonu olan TM16E de ertesi hafta ConExpo fuarında görücüye çıkmıştı. 2.240 libre ağırlığındaki TM12E, 500 libre’ye kadar kaldırabiliyor ve 12 metreye kadar platform yüksekliğine ulaşabiliyor. Elektrikli sistem, hidrolik dikey platformdan P’ye kadar daha az amper çekmesi sayesinde daha uzun görev döngüleri sağlıyor. 2,430 libre ağırlığındaki TM16E, TM12E’deki özelliklerin tümüne sahip ancak maksimum 16 metre kaldırma yüksekliği ve elektrikli fren sistemi bulunuyor. Taşıma rahatlığı açısından makine ağırlığının oldukça önemli olduğuna dikkat çeken Xtreme Manufacturing ve Snorkel CEO’su Matthew Elvin, “Platform pazarının tüm sektörlerinde olduğu gibi, müşterilerimiz asansörlere girmesi ve katlar arasında taşınması gerektiğinden, makine ağırlığını göz önünde bulundurarak daha fazla yükseklik ve maksimum sepet kapasitesi peşindeler” ifadelerini kullandı.

Sıfır emisyon
LGMG; platform yüksekliği 4 metrelik M0407TE ve 8 metrelik M0810JE ile piyasada yerini alıyor. Şirket ayrıca 2022’nin dördüncü çeyreğinde 6m ve 10m platform yüksekliklerine sahip iki yeni dikey platform ürünü de çıkaracak. Kuralların giderek katılaştığını belirten LGMG, inşaat sürecindeki gereksinimlerden biri olan hidrolik yağ sızıntısının ortadan kaldırılması için saf elektrikli, yağsız ve sıfır emisyonlu elektrikli ürünleri geliştiriyor. Dikey platformlar hakkında yorumda bulunan şirket, “Dikey platformların benzersiz tasarımı, makasla karşılaştırıldığında, operasyonel kolaylık açısından daha fazla avantaja sahip olduğu ve gelecekte piyasada çok rekabetçi olacağı anlamına geliyor” diye ekliyor. LGMG ürünlerinin ana özelliklerini şöyle sıralayabiliriz: iyi manevra kabiliyeti, taşıma kolaylığı için kompakt olmaları, dar alanlarda kullanım kolaylığı, kolay bakım ve daha büyük bir çalışma alanı.

Fransız genişlemesi
ATN Platforms, en son 2019’da PIAF dikey platformlarını piyasaya sürdü. ATN Platforms tarafından üretilen sıfır kuyruk dönüşüne sahip PIAF 13RE, 12,65 m çalışma yüksekliğine ve 6,05 m yatay erişime sahip. ATN Ar-Ge ekibi şu an yeni bir pil teknolojisi ile daha yumuşak hareketler sağlamak için paletli PIAF serisinin güncellenmiş bir versiyonu üzerinde çalışıyor. Şirket, dikey platformların avantaj sağlayan bir ürün çeşidi olduğunu belirterek, “Yaklaşık 15 yıl önce dünya çapındaki dikey platform pazarının %90’ı Fransa’ydı. Avrupa’da daha fazla ilgi gördük. Kuzey Amerika ise şimdi bakıyor” dedi.

Elektrikli hareketler
Piyasada köklü bir GR serisine sahip Genie, gelecekteki ürünleri hakkında yorum yapmıyor ancak son zamanlarda elektrikli eklemli ve makaslı lansmanlarıyla ipuçları veriyor. Dikey platformlar hakkında açıklama yapan Genie Ürün Müdürü Ryan Crow, “Tüm elektrikli platform ekipmanları gibi dikey platformlar da daha fazla elektrifikasyon görüyor” dedi. Şirketin yalnızca elektrikli sistemi E-Drive’a değil, aynı zamanda hidrolikleri makineden tamamen çıkaran elektrikli platformlara yönelik bir eğilimi olduğunu da belirten Crow, “Elektrifikasyon daha düşük bakım ve onarım maliyetleri avantajı sağlıyor. Ek olarak, elektrikli platform ve dikey platformlar bir doğrulama sürecinden geçerken, bu ekipman kategorisinin gelecekte hidroliksiz olacağından eminim. Yakından izlediğimiz bir diğer eğilim, depolar ve veri merkezleri gibi tek katlı tesislerin ortalama yüksekliğindeki artış. Bu eğilimin dikey platform yüksekliği gereksinimleri üzerinde bir etkisi olacağını tahmin ediyoruz. Mikro makasların piyasaya sürülmesinin endüstri karışımını dikey platformlardan uzaklaştırarak, rekabet yaratması bekleniyordu. Ancak büyük bir dalgalanma görmedik. Mikro makas pazarının büyümesine paralel olarak dikey platform talebi güçlü kaldı” şeklinde konuştu. Skyjack’in yeni dikey platformlarının her ikisi de üreticinin yeni yeşil Eco etiketine, dolayısıyla adındaki ‘E’ye ve önceki modellere göre ek sürdürülebilirlik avantajları sağlayan bir Eco Matrix’e sahip. Menzili artırma amacıyla üretilen model, kompakt ve hafif. SJ12 E ve SJ16 E, sırasıyla ANSI standartlarında 18 ft (5,48 m) ve 21 ft 6 inç (6,55 m) ve CE sertifikası altında sırasıyla 5,66 m ve 6,72 m çalışma yüksekliklerine sahip. Şirketin SJ20 E modelleri, 0’a varan iyileştirme sağlayan çift AC elektrik motorları tarafından tahrik ediliyor. Daha az şarj tüketimi yapan modeller, güç tüketimi ve karbon ayak izi noktalarında da avantaj sağlıyor. Ayrıca hidrolik bağlantılarda p’lik bir azalma sağlayan modeller, bu sayede endüstri genelinde hidroliğin azaltılmasına odaklanılmasını sağlıyor.