ERİŞİM EKİPMANI ÜRETİCİLERİ KÜRESEL SORUNLAR NEDENİYLE, BÜYÜMEYE DEVAM ETMEK İÇİN ÇOK DAHA FAZLA ÇALIŞMAK DURUMUNDA. BUNUNLA BİRLİKTE, YATIRIM YAPMAK İSTEYEN VE KÜRESEL OLARAK GENİŞLEYEN GENEL BİR KİRALAMA PİYASASI SAYESİNDE SEKTÖRDE BÜYÜME FIRSATLARI GÜÇLÜ OLMAYA DEVAM EDİYOR.

2022 yılı için erişim ekipmanlarıyla ilgili gelirleri gösteren en son accessM20 tablosu, güçlenen bir pazara işaret ediyor. Tedarik zinciri kısıtlamalarının bir sorun olmaya devam etmesi ve işgücü kıtlığının yanı sıra artan işgücü maliyetiyle birlikte, bunlar dünyanın birçok yerinde modern endüstrinin sorunları haline geldi. Ukrayna’daki savaş nedeniyle Avrupa’da ve diğer büyük pazarlarda – örneğin Güney Afrika’da – yüksek enflasyon ve elektrik arzı da sektörün sorunları arasında bulunuyor. Tüm bu sorunlar nedeni ile erişim ekipmanı üreticileri, büyümeye devam etmek için çok daha fazla çalışmak durumunda kalıyorlar. Bununla birlikte, yatırım yapmak isteyen ve küresel olarak genişleyen genel bir kiralama piyasası sayesinde sektörde büyüme fırsatları güçlü olmaya devam ediyor.

ÖZEL ERİŞİM EKİPMANI PAZARLARININ BÜYÜMESİ
Bu fırsatlardan biri de uzman sektörlerde bulunuyor. Time Manufacturing ve markası Versalift’in, France Élévateur’un satın alınması ve Movex’teki kendi son yatırımı ile satın alma yolunda ilerlemeye devam etmesiyle, Avrupa kamu hizmeti endüstrisinde geçen yıl bir miktar konsolidasyon oldu ve bu, grubun bu yıl gelirini önemli ölçüde artırdı. Bu sektörde kalan Fransa merkezli Klubb, geçtiğimiz yıl İtalyan Isoli’nin mülkiyetini aldı. Başka bir uzmanlık alanına, örümcek platformlara bakılırsa, bu yılki tabloda bu üreticiler arasında da iyi bir büyüme oranı var. Bunun önemli bir nedeni, ABD’de örümcek platformlara olan talebin artması olarak gösteriliyor. Bu şirketlerin çoğu için ABD, bu ekipman türü için yeterince gelişmemiş olmasına rağmen halihazırda en büyük uluslararası pazarlarını temsil ediyor. Avrupalı üreticilerin bir dizi genişleme çabasıyla faaliyetlerini bu ülkede yoğunlaştırmalarına şaşmamalı. Bu sektörde de satın alma faaliyetlerine tanık olundu. Bu yılın Ocak ayında JLG, Hinowa’daki %100 yatırımının tamamlandığını duyurdu. Bu nedenle bu, İtalyan üreticinin accessM20’de kendi başına son kez görüneceği yıl oldu.
ÜRETİMDE TEDARİK SORUNLARI
Socage ve Multitel Pagliero’nun her ikisi de güçlü rakamlar bildirdiğinden, daha büyük kamyon montaj üreticileri de büyüme yolunda ilerliyor. Çoğu araca monteli üreticide olduğu gibi burada da şasi tedarikinde bir zorluk var. Fiili talep ve siparişler güçlü kalmaya devam ederken, teslim süreleri her zamanki kadar uzun. Tablonun tepesinde, Genie dahil olmak üzere JLG ve Terex AWP sırasıyla birinci ve ikinci sıralarını koruyor. İlk altıdaki erişim ekipmanı devleri çiftinin yanında, uzun süredir devam eden diğer büyük genel erişim ekipmanı üreticileri Skyjack ve Haulotte yer alıyor.

ÇİNLİLER ÜST SIRALARDA
Son yıllarda olduğu gibi, hepsi ilk 10’da yer alan XCMG, Dingli, Zoomlion ve LGMG gibi nispeten genç Çin merkezli üreticiler de onlara katıldı. XCMG, üçüncü sıradaki en yüksek sıradaki Çinli şirket bu yıl ilk kez 1 milyar doları aşan gelir elde etti. Çin merkezli üreticiler arasındaki bir diğer dramatik hamle, erişim bölümünde üç kattan fazla gelir artışı gören Sunward’tan geliyor. Çin’de büyük bir genel inşaat ekipmanı üreticisi olarak şirket, pazara girmekte nispeten geç kaldı. Bu kilometre taşı, Çinli üreticilerin son beş ila yedi yılda büyük bir büyümeye sahne olan kendi ülkelerindeki hakimiyetini yansıtıyor. Bu üreticiler Avrupa ve Kuzey Amerika’da genişleme çabalarını sürdürüyorlar. Çin’de olgunlaşan bir erişim piyasası ile birleştiğinde, önümüzdeki beş yıl bu üreticiler için çok önemli bir dönem olacak.