Ana Sayfa Dergi Haberleri EN BÜYÜKLER ARASINDA 5 TÜRK FİRMA VAR

EN BÜYÜKLER ARASINDA 5 TÜRK FİRMA VAR

15 views

ACCESS INTERNATIONAL TARAFINDAN “DÜNYANIN EN BÜYÜK PLATFORM KİRALAMA ŞİRKETLERİ” LİSTESİ AÇIKLANDI. ABD ŞİRKETİ UNİTED RENTALS’IN BİRİNCİ SIRADA BULUNDUĞU LİSTEDE TÜRKİYE’DEN DE MRT MAKİNA, FATİH VİNÇ, RENT RISE, İSTANBUL VİNÇ VE AYHANLAR PLATFORM YER ALDI.

Access International tarafından hazırlanan “Access50 – Dünyanın en büyük platform kiralama şirketleri” listesi açıklandı. Kiralama firmalarının filo büyüklüğüne göre sıralanan ACCESS50 2023 Listesi’nde Türkiye personel yükseltici platform kiralama sektörünün önemli firmaları da yer aldı.

MRT Makine listede 2412 adet makine ile 54. sırada yer alırken Fatih Vinç 1705 adet makine ile listenin 66. sırasında kendine yer buldu. Türkiye’den listede yer alan diğer üç firma ise 1167 adet makine ile 71. sırada yer alan Rent Rise, 1003 adet makine ile 74. sırada yer alan İstanbul Vinç ve 732 adet makine ile 80. sırada yer alan Ayhanlar Platform oldu.

KÜRESEL FİLO 1.194.378 ADEDE ULAŞTI
Bu yılki sıralama sıralama, küresel kiralık MEWP sayısının 2022’de 1.090.112 makineden %9,5 artışla 1.194.378 adede ulaştığını gösterdi. Artış kısmen, MEWPS’nin hem inşaat müteahhitleri hem de hizmet sağlayıcılar arasında giderek daha popüler hale geldiği Kuzey Amerika ve Asya gibi kilit bölgelerdeki platform pazarının büyümesinin bir yansıması olarak değerlendiriliyor. Sektör, geçtiğimiz yıl yaşanan tedarik zinciri sorunları, Ukrayna’daki savaş ve artan enflasyondan büyük ölçüde etkilenmiş olsa da, hem Avrupa hem de Kuzey Amerika’daki kiralama şirketleri 2023’te istikrarlı bir büyüme kaydetti. Son 12 ayda pazar 2022’deki kadar canlı olmasa da, büyüme devam etti ve çok sayıda inşaat projesinin devam edeceği vaadiyle 2024’te bir başka patlama döneminin temelleri atıldı. Bununla birlikte, 2023 Access50 sıralamasında önemli değişiklikler görüldü; özellikle yeni girişlerin bir sonucu ilk 10’da dikkat çekici değişiklikler görüldü.

ÇİNLİ FİRMALAR ÜST SIRALARDA
2022 access50 listesinin yayınlanmasından bu yana en büyük satın alma hikayelerinden biri, United Rentals’ın geçen yıl MEWP filosunda 30.4000 birim ile 10. sırada yer alan Ahern Rentals’a yaptığı yatırımdı. United’ın neden bu yatırımı yaptığına dair pek çok spekülasyon yapıldı; buna, tedarik zinciri kısıtlamaları nedeniyle kitin elde edilmesinin zor olduğu kiralama şirketlerinin filo tedarik etmek için alternatif yollar bulduğu çok gerçek durum da dahil. Sunbelt, alışılagelmiş ikinci sırayı takip ediyor ve onu son yıllarda inanılmaz bir hızla yükselen Çin merkezli iki kiralama şirketi takip ediyor. Shanghai Horizon geçen yıl dördüncü sıradaydı ve şimdi üçüncü sırada yer alırken, geçen yıl beşinci olan Zhejiang Huatie Acil Durum Ekipmanı Bilim ve Teknolojisi dördüncü sırada yer alıyor. Listedeki Çinli kiralama şirketlerinin filo büyümesi son zamanlarda olduğu kadar büyük olmadı ve yıldan yıla %100’den fazla artış görüldü. Yukarıda adı geçen iki şirket sırasıyla %35 ve %39 büyüdü, bu da Çin’deki mevcut yıllık filo büyümesini yansıtıyor.

İSTİKRARLI BÜYÜME
Avrupa kiralama şirketleri arasında en büyük filolar sırasıyla beşinci ve yedinci sıralarda Loxam ve Mateco’da bulunuyor. Listedeki diğer Avrupalı kiralama şirketleri ile birlikte, pazardaki zorluklara rağmen istikrarlı bir büyüme söz konusu. Pedro Torres’in belirttiği gibi, Avrupa pazarı, diğerlerinin yanı sıra Ukrayna’daki savaş ve yükselen enflasyonun yanı sıra tedarik zinciri sorunlarını içeren mükemmel bir fırtına tarafından vuruldu. Bu, önümüzdeki yıl 2022’deki kadar canlı olmasa da, kiralama sektörünün geleceğinin güçlü olmaya devam ettiği gerçeğini gölgeleyebilir. Aynı durum, yine bu yılki listeye bir şekilde yansıyan ABD için de geçerli. Bu ülkede kiralama sektöründeki büyümenin muhtemelen geçen yıla göre daha yavaş olacağı belirtiliyor. Buna rağmen, hala büyüme var ve ileriye dönük çok sayıda inşaat projesi vaadi var ve bu da muhtemelen başka bir patlama döneminin temellerini atıyor.

HİNDİSTAN’IN YÜKSELİŞİ
Listedeki ilginç bir gelişme ise Hindistan merkezli iki kiralama şirketi tarafından temsil ediliyor. Sudhir Power’ın filosu geçen yıldan bu yana %53 büyüdü ve RentEase International filosunu %19,8 büyüttü. Birçoğunun büyük bir büyümenin eşiğinde olduğunu hissettiği Hindistan’da gelişen büyümeyi gösteriyor. Dolayısıyla, genel olarak, son yıllara göre daha az dramatik bir liste görüyoruz. Ancak bu, piyasanın uzun vadeli bir düşüşünü yansıtmamaktadır. Büyük olasılıkla, bir sonraki büyük tırmanıştan önce bir nefes alınıyor demek mümkün.