Ana Sayfa Dergi Haberleri KURŞUN-ASİT AKÜLER LİTYUM AKÜLERE ALTERNATİF OLABİLİR Mİ?

KURŞUN-ASİT AKÜLER LİTYUM AKÜLERE ALTERNATİF OLABİLİR Mİ?

15 views

Son dönemlerde, lityum akülerin platform sektörüne de önerilmeye başlandığını görüyoruz. Bilindiği gibi; lityum akülerin öne çıkan özellikleri; yüksek döngü/cycle (şarj-deşarj) sayısı, hızlı şarj ve hızlı deşarj olma kabiliyeti ile hacmen ve ağırlık olarak kurşun-asit akülere göre daha küçük ve hafif olmalarıdır. Platform uygulamaları için en anlamlı özelliği; klasik kurşun-asit akülere göre daha yüksek olan döngü sayısıdır, dolayısıyla daha uzun ömrüdür.

Ancak bu avantajlarının yanında toplam maliyet bedeli açısından değerlendirildiğinde 2 husus öne çıkmaktadır:

a) Akünün başlangıç (satın alma fiyatı) maliyeti:
Lityum akülerin fiyatları (markasına bağlı olarak) kurşun-asit akülere göre 2-3 misli olabilmektedir.

b)Gerçek ömrü (döngü sayısı) ve bir döngüdeki çalışma süresi:
Lityum akülerin saha performansları (ömür ve her döngüdeki çalışma süresi) henüz gerçek hayatta tecrübe edilmiş değildir. Bazı marka ürünlere dair kötü örneklere ve yoğun müşteri şikayetlerine şahit oluyoruz. Dolayısıyla bu konuda lityum akülerin lehine olumlu bir hükme varmak henüz mümkün görünmüyor.

Yukarıdaki iki önemli husus, lityum akülerin ne kadar tercih edilebilir olduğu konusunda düşünmemiz gerektiğini göstermektedir. Satın alınan ürünün ne kadar güvenilir olduğunun yanında, fiyat-maliyet mukayesesini yapabilmek de bugün için çok zordur. Mevcut başarısız örnekler esas alındığında (genelleme yapılmamak kaydıyla) lityum akülerin tercih edilebilir olduğunu söyleyemeyiz.

Derin Döngülü Akü konusunda dünya lideri olan Amerikan TROJAN Grubu, yeni nesil AES serisi Kurşun-Karbon Akülerle, lityuma alternatif ürünlerini dünya pazarlarına sunmuştur. Bu aküler, AGM esaslı ve tamamen bakımsız kuru tiptir. Döngü sayısı olarak pazarda mevcut lityum akülere denk ve hatta bazılarının üstündedir (3.000 Cycle @ %50 DOD). Eksik şarja karşı da dayanıklı olan bu aküler kolay kolay da sülfate olmamaktadır.

SADER olarak bu ürünlerden 12V 224Ah modeli stoklarımızda sürekli bulunmaktadır. 24V uygulamalarda bu aküden yalnızca 2 tane almak yeterlidir.

( https://www.sader.com.tr/urun/yenilenebilir-enerji/aes-serisi ) Sonuç olarak; AES serisi kurşun-asit (AGM) bakımsız aküler, pazarda mevcut lityum akülere göre hem daha ekonomik, hem çok daha güvenilir olarak öne çıkmaktadır.

Sağlıklı günler dilerim.

Hatice BARTAN
SADER BATTERY Satış Müdürü