Ana Sayfa Dergi Haberleri ÇİN’İN PLATFORM KİRALAMA PAZARINDA NELER OLUYOR?

ÇİN’İN PLATFORM KİRALAMA PAZARINDA NELER OLUYOR?

12 views

24-27 Ekim tarihleri arasında Şanghay’da gerçekleşecek olan APEX Asia öncesinde Access International, fuara katılan üreticilerden Çin pazarı ve yönü hakkındaki düşüncelerini paylaşmalarını istedi.

 

 

 

 

 

Trojan , Çin PLATFORM sektöründeki temel zorluklar, pazarın büyümesi nedeniyle şiddetli rekabeti içeriyor, “Sadece yerli işletmelerden değil, aynı zamanda uluslararası rakiplerden de fiyat, kalite ve hizmet, şirketlerin pazar payı için rekabet etmelerinde kilit faktörler haline geldi.” İfadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

Yerli Platform üreticisi Jovoo ise, Çin inşaat pazarındaki gerileme ve kiralama pazarındaki yoğun rekabetle birleştiğini belirtiyor. “Büyük kiralama şirketleri sermaye avantajlarından dolayı pazar payını hızla ele geçirirken, daha küçük kiralama işletmeleri hayatta kalmak için mücadele ediyor.” Dedi.

Jovoo ayrıca, Çin’deki yerel tedarikçiler arasındaki rekabetin neden olduğu ve artık yurt dışına da yayılan, giderek daha rekabetçi bir fiyatlandırma gördüğünü ifade ederek, “Uluslararası pazar henüz Çin markalarını tam olarak tanımış değil ve Çin’de başlayan fiyat rekabeti artık tüm dünyaya yayılıyor.” Şeklinde yorumda bulundu.

DEVAM EDEN REKABET

 

 

 

 

 

Kanada merkezli Skyjack ise, platform sektöründe yeni üreticilerin sonunun geleceğini düşünmüyor. “Çin’de Platform pazarının gelişmesiyle birlikte, giderek daha fazla şirket sektöre giriyor ve tüm sektörde yeni bir pazar modeli ortaya çıktığını söylüyor.

Skyjack, gelecekte, müşterilere daha fazla koruma ve değer sağlarken endüstrinin nasıl standartlaştırılacağı ve sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde gelişmeye teşvik edileceğinin önemli bir konu haline gelebileceğini düşüncelerine ekliyor.

Skyjack, kısa süre önce açılan fabrikasıyla Çin ve Asya-Pasifik bölgesine “geç gelen” bir şirket olsa da, “Yerel pazar için daha rekabetçi ürünler geliştirmek ve Çin’deki baskın üreticilerin yanı sıra uluslararası alanda tanınan diğer markalarla rekabet etmek için Kanada merkez ofisinin kaynaklarından ve deneyiminden yararlanabileceğimize eminiz.” Diyor.

Trojan’a göre daha geniş çaplı gerilemelere rağmen Çin’de Platformun geleceği güçlü. “Kentleşmenin ilerlemesiyle birlikte inşaat, bakım ve restorasyon alanlarında platformlara olan talep artıyor ve pazar potansiyeli çok büyük.”

Rüzgâr enerjisi, güneş enerjisi gibi gelişmekte olan endüstriler platformlar için geniş bir uygulama potansiyeline sahiptir ve Çin’de yenilenebilir enerji endüstrisinin hızla gelişmesiyle birlikte pazar fırsatları artmaktadır. Bu durum, Çin hükümetinin ekipman imalatını ve inşaat sektörünü teşvik etme taahhüdüyle destekleniyor ve bu gelişime destek veriyor ve tercihli politikalar uyguluyor. Buna ek olarak, Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi’ni aktif bir şekilde desteklemesi, yerel Platform pazarını teşvik edecek ve denizaşırı pazar fırsatlarını genişletecektir, diyor Trojan.

KİRALAMA GENİŞLEMESİ

 

 

 

 

 

 

 

Komponent üreticisi Cobo açısından bakıldığında ise, Çin’deki Platform kiralama filosu sayısının şu anda Avrupa’nınkinden daha büyük ve neredeyse Kuzey Amerika’nınki kadar büyük olduğuna işaret ediyor. En büyük 10 Platform üreticisinden beşinin merkezi artık Çin Anakarasında bulunuyor. “Ancak şu anda makaslı platformlar ve bomlu platformlar gibi geleneksel uygulamalarda şiddetli bir rekabet var ve büyüme seviyesi eskisi kadar yüksek değil.

“Batı pazarlarında kesinlikle büyüme fırsatları öngörüyoruz. Birçok Çinli Platform üreticisi, ABD hükümetinin Çin’den yapılan ithalata uyguladığı anti-damping vergilerinden etkilenmeden Kuzey Amerika Bölgesi’nde satış yapabilmek ve hem inşaat hem de tarım uygulamaları için gerekli olan sabit ve döner teleskopik yükleyiciler gibi yeni uygulamalarda kullanılmak üzere Meksika’ya yatırım yaptı.”

Platformlar gibi elektrikli ekipmanlara yönelik şarj altyapısına yönelik hükümet öncülüğündeki Çin’in büyük ölçekli yatırımının çoğu Avrupa ve Kuzey Amerika pazarıyla karşılaştırıldığında ileri seviyede olduğu ve %100 elektrikli engebeli arazi asansörlerinin artık bu pazarın %80’ini temsil ettiği de bir sır değil çünkü %20’si dizel.

 

 

 

 

Çinli büyük üretici LGMG’nin de belirttiği gibi, “Son yıllarda elektrifikasyon Çin’deki Platform sektöründe önemli bir yön haline geldi. Bataryalar, elektrikli tahrik ve elektronik kontrol alanındaki yeni güncellemelerle birlikte elektrikli platformlar mantar gibi çoğaldı. Çeşitli pazar seçenekleri karşısında, akıllı, verimli, çevre dostu, güvenilir ve dayanıklı makineler, kullanıcıların, özellikle de kiralayanların (kiralama şirketleri) elektrikli bir platformu seçmeleri için bir ön koşul haline geldi.”

ÇEVRESEL BASKILAR

Trojan, “çevre koruma bilincinin artması, düşük emisyonlu, yüksek performanslı platformlara yönelik pazar talebinin artmasına neden oldu. Şirketlerin Ar-Ge’ye daha fazla yatırım yapmaları ve çevre standartlarını karşılayan ürünler geliştirmeleri gerekiyor. Bilim ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte, platform pazarında yeni teknolojilere ve yeni malzemelere olan talep artıyor. İşletmelerin pazar talebini karşılamak için sürekli yenilik yapmaları ve teknolojiyi yükseltmeleri gerekiyor.” Diyor.

Geleceğe bakıldığında, LGMG işgücü kıtlığı ve diğer zorlukları çözmek için ileri teknolojilerin geliştirilmesiyle birlikte küresel pazarların yakınsamaya devam ettiğini görüyor: “İş makineleri uluslararasılaşma, dijital zekâ ve elektrifikasyona odaklanmaya devam edecek. Akıllı, insansız, elektrikli ürünlerin üretilmesi yoluyla farklı pazarların ve kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak için çaba göstermeye devam edeceğiz.” İfadelerini kullanıyor.

Kaynak: KHL