Ana Sayfa Dergi Haberleri 2024’TE KİRALAMADA YAVAŞLAMA BEKLENİYOR

2024’TE KİRALAMADA YAVAŞLAMA BEKLENİYOR

25 views

ERA (Avrupa Kiralama Birliği) tarafından düzenlenen web seminerinde kiralama sektörü mercek altına alındı. Yapılan değerlendirmelerde kiralama pazarının daha yavaş ekonomik büyüme ve daha sıkı para politikası ile karışık bir iş ortamıyla karşı karşıya olduğu belirtildi.

S&P Global’e göre, Avrupa’daki ekipman kiralama pazarlarının 2023 ve 2024’te yavaşlaması bekleniyor. Büyüme, daha fazla faaliyetten ziyade artan kira fiyatlarıyla bağlantılı olarak gerçekleşiyor. S&P Global Market Intelligence Direktör Yardımcısı Sevra Rende, Paris’teki Loxam’dan yayınlanan Avrupa Kiralama Birliği (ERA) web seminerinde konuşurken, kiralama pazarının daha yavaş ekonomik büyüme ve daha sıkı para politikası ile karışık bir iş ortamıyla karşı karşıya olduğunu söyledi. Yakında yayınlanacak olan en son ERA Kiralama Piyasası raporu hakkında bazı ön bilgiler veren Rende, “2024’te, sıkı parasal koşulların gecikmeli etkisi satın alınabilirliği etkilemeye devam ettiğinden Fransa, Almanya ve Birleşik Krallık kiralama piyasası zorlanacak” şeklinde konuştu.

Rende şu ifadeleri kullandı: “Örneğin, Almanya’da konut inşaatı keskin düşüşler kaydederken, İskandinav ülkelerindeki büyüme sanayiden gelen artan taleple, özellikle yeşil projelere yapılan yatırımlarla desteklenecek ve bu da kısa ve orta vadede konut inşaatındaki düşüşü telafi edecek. Avrupa’nın en büyük iki kiralama pazarı olan Almanya ve İngiltere 2024’te canlı olmayacak. Her iki ekonominin de 2023 ve 2024’te sıkıntı çekse de konumlarını korumaları bekleniyor, İtalya ve İspanya’nın ise 2024 yılına kadar yükselişe geçmesini bekliyoruz.”
Rende, İtalya ve Fransa’nın inşaat yenileme projelerinden yararlanacağını, İspanya’nın ise AB İyileştirme ve Dayanıklılık Tesisi’nin devreye girmesiyle büyüyeceğini söyledi. Rende kiralama artışının bu yıl ılımlı olmasının beklendiğini ve buradaki olumlu büyümenin çoğunlukla faaliyetlerdeki önemli iyileşmeden ziyade artan fiyatlara bağlandığını ekleyerek “Ayrıca, bazı ekonomiler yenileme projelerinden ve artan penetrasyon oranlarından yararlanırken, daha fazla insanın makine satın almak yerine kiralamayı tercih etmesi nedeniyle ekonomik belirsizlik de kiralamaya fayda sağlıyor” dedi.

İNSANA YATIRIM
ERA Başkanı ve Loxam Genel Müdürü Stéphane Hénon tarafından açılan ERA web semineri, insana yatırım konusuna odaklandı. Hénon, Avrupa Kiralama Haftası’nın, fikrin ERA’nın Ulusal Dernek ve Tanıtım Komiteleri tarafından önerilmesinden bir yıldan kısa bir süre sonra gerçekleşmesinden gurur duyduğunu söyleyerek “Bu parlak fikir için, bunu ileriye taşıma konusundaki kararlılıkları ve inançları için tüm üyelerine teşekkür etmek istiyorum. Avrupa Kiralama Haftası, Avrupa çapında kiralamanın tanıtımına adanmış yıllık bir etkinlik. Sektörümüzün çekiciliğini artırmak, kiralama konseptine ilişkin farkındalığı artırmak ve kiralamayı sürdürülebilir, uygun maliyetli ve kaynak açısından verimli bir çözüm olarak teşvik etmek için kiralama şirketlerinin ve kiralama derneklerinin tanıtım faaliyetlerini koordine etmeyi amaçlamaktadır” dedi.

ÜÇ YILLIK PLAN
Hénon, ERA’nın üç yıllık planının üç ayağı olduğunu söyleyerek “Birincisi, çevresel etkiyi azaltarak sürdürülebilirlik. İkincisi, sağlık ve güvenliğe özel olarak odaklanarak insanları çekmek, işe almak ve elde tutmak. Ve son olarak, kiralama sektörünün kârlılığını korumayı amaçlayan finans” şeklinde konuştu.