Ana Sayfa Başyazılar 2023 BİTERKEN

2023 BİTERKEN

60 views

Yine bir yılın sonuna geldik. Biten her yıl bizlere geçmişin muhasebesini yaptırırken, gelecek yılda ümitlerimizi yeşertecek hedefleri içinde saklıyor.

2023 yılı da aslında bizlerin güzel ümitleri ile başlamıştı. Ancak, daha yılın başında Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 şiddetinde iki deprem ile sarsıldık. 10’dan fazla ilimiz bu depremden etkilendi. Tüm Türkiye deprem bölgesi için seferber oldu ve o illeri yeniden ayağa kaldırmak için yekvücut oldular. Bu vesile ile vefat eden herkese tekrar başsağlığı diliyoruz. Umarız ülkemiz bir daha böyle afetler ile karşılaşmaz, karşılaşırsa da en az hasar ile atlatır.

Ülke olarak Cumhuriyetimizin 100. Yılını 2023 yılında kutladık. Bizlere bu topraklarda bu duyguyu yaşatan Mustafa Kemal Atatürk ve tüm silah arkadaşlarına, şehit ve gazilerimize tekrar şükranlarımızı sunuyoruz.

2023 yılında özetle; Ukrayna-Rusya savaşı, Avrupa’nın güvenlik sisteminin yeniden şekillenmesine yol açtı. Afrika’daki askeri darbeler, bölgedeki istikrarı tehdit etti. Dünya genelinde yaşanan doğal afetler, iklim değişikliğinin etkilerinin arttığını gösterdi. İsrail-Hamas savaşı, İsrail ve Filistin arasındaki barış sürecini daha da zorlaştırdı. Ekonomik kriz, dünya ekonomisini zor bir dönemden geçirdi. Siber saldırılar, birçok kurum ve kuruluşu hedef aldı. İklim değişikliği, dünyanın birçok yerinde sıcaklık rekorları kırılmasına, doğal afetler, kuraklığa ve göçe yol açtı. Bu olayların etkileri, önümüzdeki yıllarda da dünyayı şekillendirmeye devam edecek ve ister istemez herkes bu durumdan etkilenecek.

Bu kadar olumsuz etkenler varken, bizler de temsil ettiğimiz ürün grubunun bir ihtisas derneği olarak neler yaptık dersek; depremin olduğu ilk günden itibaren devletimizin yanında hareket ettik, gelen tüm talepleri ilgilileri ile paylaşarak çözüm üretmeye çalıştık. Akaryakıt yardımı için sektörde kampanya yaptık. Toplanan tutar ile deprem bölgesine tanker gönderdik. Ramazan’da iftar çadırı ile depremzedelere bir nebze de olsa yanlarında olduğumuzu hissettirmeye çalıştık. Toplanan yardımlardan kalan tüm parayı da AFAD’a bağışladık.

Derneğimizin 4.Olağan Genel Kurul Toplantısını gerçekleştirdik ve üyelerimiz ile güven tazeleyerek yeniden yönetime seçildik. Platformdergi 2023 yılında da kesintisiz olarak yayınlanmaya devam etti.

Personel Yükseltici Platform sektörünün bölgesindeki en büyük buluşmasının üçüncüsünü, “Yükselmeye Devam Et” mottosuyla, 21-23 Eylül 2023 tarihleri arasında İstanbul Tuzla’daki Autodrom’da gerçekleştirdik. Sektör paydaşları bu etkinlikte bir araya gelme fırsatını buldular.

IPAF ile PLATFORMDER arasında tarihi bir ortaklık protokolü imzaladık. Türkiye’de Personel Yükseltici Platform Sektöründe Güvenlik Standartlarını Geliştirmek İçin Anlaşma Sağlandı! PLATFORMDER Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah TUNCER, IPAF’ın Ülke Müdürlüğüne getirildi. Bu anlaşma, PLATFORMDER’i stratejik olarak Türkiye’deki Personel Yükseltici Platform sektöründe güvenlik uygulamalarının ve eğitim programlarının geliştirilmesinde önemli bir oyuncu olarak konumlandırırken, aynı zamanda üye ve sektör paydaşlarına uluslararası en iyi uygulamalara açılan bir kapı sunuyor.

2023 yılı sektörümüzdeki sıfır makine satışları açısından da yine bir rekora imza attı. Bir önceki yıla göre %86 bir büyüme sağladı ve 6.500 adetlere ulaşmıştır. Her yüz bin kişiye düşen platform sayısı 5 birim büyüyerek 32 ye yükseldi. Sektörün gelişiyor olması, bu yüksek satış adetleri ile karşılaşacağımızı gösteriyor. Zamanla bu büyümenin stabil hale geleceğini öngörmekteyiz.

AB ülkelerine Çin’den gelen personel yükseltici platformlara yönelik Anti Dumping soruşturmasının sonuçlanmasını bekliyoruz. Bu durumun doğuracağı sonuçları 2024 yılı içerisinde göreceğiz.

Yine önemli bir hususta; ithalatta korunma önlemleri uygulaması hakkında ilgili mevzuat uyarınca korunma önlemi olarak uygulanan gümrük vergisi ve/veya ek mali mükellefiyetler, ithalatta haksız rekabetin önlenmesi hakkında ilgili mevzuat kapsamında uygulanan dampinge karşı vergi ve telafi edici vergiler ile bu tutarlar nedeniyle doğan ve KDV matrahına dahil olan her türlü vergi, resim, harç ve paylar dolayısıyla ödenen KDV’nin de indirim hakkının kaldırılmasıdır. Sektörümüzü de ilgilendiren bu durumun 2024 yılındaki etkilerini göreceğiz.

Yazıma son verirken, getirdiği mutluluğun tüm kötülükleri unutturacağı, başarıların tüm başarısızlıkları yok edeceği güzelliklerin hayatını dolduracağı bir yıl dileğiyle, yeni yılınızı kutlar sağlık, mutluluk ve esenlikler dilerim.

Saygılarımla
Saruhan GÜNAYDIN
Yönetim Kurulu Başkanı