İnşaat sektöründe ve sanayide artan talepler ile başlayan 2018 yılı, Personel Yükseltici Platform sektörü için yine iyi bir büyüme yılı olacaktı. Bu büyümenin işaretlerini yıl içerisinde ve Mayıs 2018 de yaptığımız fuarda görmüştük. Ancak sonrasında gelişen durumlar hepimizin malumudur. 2018 yılının ikinci yarısında maalesef tüm beklentiler negatif yönde değişim göstermiştir.

Bu değişimle beraber alınan tedbirlerden bazıları sektörümüzü daha da olumsuz etkilemeye başladı. Bunlardan en önemlisi, Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğde yapılan değişiklik idi. Sektörümüze yapmış olduğu olumsuz etkileri görüşmek ve bu olumsuz etkilerden kurtulması için yapılması gerekenleri istişare etmek adına, Ankara’da bir dizi ziyaret gerçekleştirdik. Bu ziyaretler kapsamında, T.C. Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Sayın Dr. Nureddin NEBATİ ve T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Fatih METİN’i makamında görüştük. Tebliğin 6. ve 7. maddelerinde kapsam dışı bırakılan İş Makinalarının, tekrar kapsam içine alınması ve bu bağlamda yine bu tebliğin 24. Maddesinde belirtilen mutabakat imkanlarından yararlanması için talebimizi ilettik. Taleplerimiz uygun görülerek ilgili maddeler revize edilerek; 16 Kasım 2018 Tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Öte yandan, 2018 yılında yaşanan problemler neticesinde askıya alınana ihaleler ve revize edilen proje bütçeleri nedeniyle daralan makine satış adetleri, aslında önemli bir kapıyı da aralamaya başladı. Kiralama kavramı artık çokça konuşulur oldu. Kiralamanın, atıl kapasitenin önüne geçmek adına çok önemli bir ekonomik model olacağı taraflarca kabul görmeye başladı. Bu düşünce ile dernek yönetimi olarak DMO – Devlet Malzeme Ofisi ile çok verimli bir toplantı gerçekleştirdik. DMO ile, “Kamuda Kiralama Modeli” üzerine birlikte çalışma kararı aldık. Bu çalışmamızı aynı şekilde TOBB – Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile de yürütmekteyiz.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ve Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürü Dr. Halil İbrahim Çetin’i makamlarında ziyaret ettik. Yaptığımız toplantılarda, sanayi ürünlerinde garanti belgesi ve satış sonrası hizmet konusu, Personel Yükseltici Platformların belgelendirilmesinde yaşanan dışa bağımlılığın önüne geçilmesi, hizmet sektörünün yerli makina alımında KOSGEB desteklerinden yararlanması konularında görüş ve taleplerimizi ilettik.

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Sayın Burhanettin Kurt’u makamında ziyaret ettik. Sayın Kurt ile, Personel Yükseltici Platformların kullanımının yaygınlaştırılması hususunda bilgi alış verişinde bulunduk.

Platformder olarak 27 Aralık 2017 tarihinde Ankara’da gerçekleştirdiğimiz “Mesleki Eğitim Çalıştayı” sonuç bildirgemizde yer alan taleplerimizin 2023 Eğitim Vizyonunda dikkate alınması bizleri fevkalade memnun etmiş bulunmaktadır. Bu vesile ile 2023 Eğitim Vizyonu ülkemize hayırlı olsun diyoruz.

Dergimizin bu sayısında bir ilke imza attık. Personel Yükseltici Platform sektöründe kiralama yapan firmalar ile iletişime geçerek, makine parkı adetlerini talep ettik. Beyanları doğrultusunda hazırlanan listeyi ve haberini bu sayımızda bulabilirsiniz.

Marmara Üniversitesi ile önemli bir işbirliği için çalışmalara başladık. Yeni yıl ile beraber bu çalışmanın duyurusunu yapacağız. Bu çok önemli işbirliği ile, sektörümüze önemli katkılar sağlayacağız.

2019 yılında sektörümüze önemli bir fuarı daha kazandıracağız. 1 – 4 Mayıs 2019 Tarihleri arasında Ankara’da AKM’de düzenlenecek ve Sada Fuarcılık ile Apa Yayıncılık tarafından organize edilecek “Kirala Türkiye” fuarının ana destekçisi olacağız.

2019 yılınızı şimdiden kutlar, sektörümüz adına yeni yılın herkese sağlık, huzur ve mutluluklar getirmesini dilerim.
Servet AYHAN / Yönetim Kurulu Başkanı