ARÜSDER – Araç ve Araç Üstü Ekipman ve İş Makinaları Üreticileri Birliği Derneği ile PLATFORMDER – Personel Kaldırma ve İletme Platformları İşletmecileri Derneği arasında, UR-GE Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi projesi için işbirliği protokolü imzalandı. Projenin Danışmanlık Hizmetlerini, İNTERFED Yönetim, Finansal Danışmanlık firması yürütecek.

İmza töreninde konuşan Platformder Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Saruhan GÜNAYDIN, ülkemizde personel yükseltici platform kiralama hizmet sektörünün artık yurt dışına açılma zamanı geldiğini düşünüyoruz. Bu açılımı Ticaret Bakanlığı’nın himaye ve destekleri ile yapmak önemli bir şey. Bu sayede artık ülkemizde imalat yapan firmaların yanı sıra bizlerde yurt dışına açılabileceğiz. Bu tür projelerde birlikte hareket etmenin önemini bildiğimiz için, ARÜSDER ile bir protokol imzaladık. Sayın Başkanımız Burhan FIRAT’a teşekkür ederim dedi.

ARÜSDER Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Burhan FIRAT, bu işbirliği bizler için önemli bir adımdı. Kısa bir sürede protokol aşamasına gelmemizden memnuniyet duyduğumu belirtmek isterim. Platformder, bir ihtisas derneği olması nedeni ile, bu projede bizler için önemli bir çözüm ortağı olacağız. Firmalarımızın yurt dışına makine ve ekipman satmasının yanı sıra kiralama hizmetini de sağlayacak olması bizleri fevkalade heyecanlandırmış bulunmaktadır. Protokol her iki tarafa da hayırlı olsun şeklinde konuştu.

Proje kapsamında firmaların, gelişme hızı yüksek ve Türkiye’nin nispeten düşük pazar payına sahip olduğu ülkelere yönelik ihracatlarının sürdürülebilir olarak artırılmasının sağlanması, şirket içi yapılanmanın ihracat stratejilerine uygun hale getirilmesi, şirketlerin ihracata yönelik insan kaynağı yetkinliğinin artırılması, şirketlere sistematik dış ticaret ve pazar araştırması yetkinliği kazandırılması ve hedeflenen yeni pazarlarda ihracata başlamalarının sağlanması amaçlanmaktadır.

UR-GE (Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi) Projesi, T.C. Ekonomi Bakanlığının 2010/8 sayılı Tebliğinin kapsamında desteklenen sektörel kümelenme projeleridir. Projeye katılan firmaların, projeyi hazırlayan kuruluş önderliğinde, ortak ihtiyaç analizi, ortak öğrenme (eğitim ve danışmanlık) ve ortak pazarlama (tanıtım, marka, ticaret heyeti, eşleştirme) gibi ihracata yönelik eylem ve faaliyetleri yerine getirmeleri hedeflenmektedir.

İşbirliği ile yapılacak UR-GE projesinde danışmanlık hizmetini, 10 yıllık proje yönetim danışmanlığı ile İNTERFED Yönetim, Finansal Danışmanlık firması yürütecektir.

Proje ile birlikte personel yükseltici platform sektörüne bir teknoloji geliştirme merkez ofisinin de kazandırılması hedeflenmektedir. bu sayede sektörün tüm paydaşları için ihtiyaç duyulan alanlarda, üniversitelerle birlikte Ar&Ge çalışmaları da yapılabilecektir.