ACCESS M20 LİSTESİ, ZORLU SÜREÇLERİN DEVAM ETMESİNE RAĞMEN, ENDÜSTRİNİN 2020’DEN SONRA BÜYÜK BİR ORANDA TOPLANDIĞINI GÖSTERİYOR.
2021 takvim yılı için gelire göre sıralanan AccessM20 listesi, özellikle Avrupa ve Kuzey Amerika merkezli eklemli ve makaslı platform üreticilerinin 2020’deki deneyimlerine kıyasla belirgin bir toparlanma olduğunu gösteriyor. 2020, dünyanın birçok yerinde Covid-19 karantinalarının olduğu yıl olarak geçti. Bu süreç fabrikaların kapanmasına ve pazarda aksamalara yol açtı. Buna karşılık, Çin’in Covid dalgası 2020’nin başında geriledi ve sektör ancak Nisan ayında normale dönmeye başladı.

ÇİNLİ ÜRETİCİLERİN YÜKSELİŞİ
Çinli üreticilerin yükselişi, batılı yerleşik platform üreticilerinin düşüşleri kadar çarpıcıydı. Çinli OEM’ler için, büyümelerini sağlayan şey, ülkenin platform pazarındaki devasa genişlemeydi. O zamandan bu yana Kuzey Amerika ve Avrupa’daki piyasaların yeniden canlanması dikkat çekici oldu. JLG, Genie, Haulotte ve Skyjack’in 2020’deki en düşük gelirlerinden geri dönen rakamlarında görülebilir. Avrupa ve Asya’nın kiralama pazarlarında, devam eden tedarik zinciri krizinden kaynaklanan ekipman sıkıntısına ve uzun tedarik sürelerine rağmen talep patlaması yaşandı. Sonuç olarak, teslim süreleri her zamankinden daha uzun bir süreçte gerçekleşiyor. Örneğin, bileşenlerin fiyatlarının da artmasıyla birlikte, OEM’lerin bileşen maliyetlerinin nereye varacağından emin olmadığı durumlarda, aylarca üretilmeyecek ekipman için bugün fiyat belirlemek riskli bir yerde bulunuyor.

BÜYÜME, HIZLI BİR ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR
Çinli firmaların, olağanüstü ve sürekli gelir artışları, ülkelerindeki pazar büyümesiyle uyumlu bir şekilde devam ediyor. Örneğin, Çin’in en büyük platform kiralama şirketi olan Shanghai Horizon, geçen yıl yaklaşık 55.000 adet olan filo boyutunun bu yıl yaklaşık 92.000 adede yükseldiğini gördü. Bu, Çin’in platform sektöründe bulunan büyümenin temsilcisidir ve Çinli OEM’lerin yerel kiralama şirketleriyle yaptığı ortaklıklar tarafından yansıtılıyor. Örneğin, şu anda listede üçüncü sırada yer alan ve gelir açısından en yüksek sıralamaya sahip Çinli üretici olan Dingli’nin birkaç yıl önce borsaya açıldığını ve dolayısıyla finansal performansının halka açık olduğunu hatırlamakta fayda var. Diğer Çinli OEM’ler de aynı şeyi yapıyor ve halka arz için başvuruyorlar. Bu nedenle sağladıkları rakamlar konusunda titiz davranıyorlar. Bu yılki listede belirgin olan tek gelir düşüşü, Covid ile ilgili sorunların yanı sıra pazarlarında bazı ekonomik baskılar yaşayan Japon OEM’lerinden geliyor. Gelirlerinin büyük bir kısmının iç piyasadan elde edildiği düşünülürse, bu durum firmaların 2021’deki performanslarına da yansıdı.

GÜÇLÜ PLATFORM PAZARI
Geçen yılki listede, örümcekler ve araçüstü gibi ekipman üreticilerinin 2020’de eklemli ve makaslı platform üreticileri gibi inşaat alanında faaliyet gösteren firmaların daha iyi performans sergilediği de ortaya çıktı. Bu, ürünlerinin çoğunun kullanım, bakım ve ağaç bakımı gibi diğer temel uygulamalarda kullanılması, pandemi tarafından kısıtlanmadığı anlamına geliyor. Bu durum, elbette, ilgili şirketlerin sürdürülebilir büyüme görmesiyle bugün de devam ediyor. Genel olarak, AccessM20, bu yıl önemli bir toparlanma içinde olan bir sektörü ortaya koyuyor.