Ana Sayfa Misafir Yazarlar MÜŞTERİ İLİŞKİLERİNİZİ YÖNETİRKEN KİRALAMA ŞİRKETİNİZİ EN İYİ ŞEKİLDE PAZARLAYIN

MÜŞTERİ İLİŞKİLERİNİZİ YÖNETİRKEN KİRALAMA ŞİRKETİNİZİ EN İYİ ŞEKİLDE PAZARLAYIN

24 views

İşinizi büyütmek, her zaman için yeni müşteri kazanmaktan geçmez. Mevcut müşterilerinizle nasıl bir iletişime sahip
olduğunuz, şirketinizi ve potansiyel müşterilerinizi etkiler. Sürdürülebilir bir büyüme için, pazarlama ve satış stratejileri uygulamak, mevcut- potansiyel müşteri tabanı ile ilişkileri geliştirmeye yönelik adımlar atılmalıdır. Yalnızca yeni müşteri kazanmaya yönelik hamleler çoğu zaman sadık müşteri kazanımını ortadan kaldırır. Bu durum
uzun vadede müşteri kaybına yol açtığı gibi, rakiplerinizin pazarlama çabalarını da güçlendirir. Mevcut müşterilerinizin memnuniyetini arttırmak ve sadakatini geliştirmek için onları önemli hissettirmeye yönelik pazarlama programları geliştirmeniz gerekir. Bunlardan birkaçı şöyledir:

1- SÜREKLİ İLETİŞİM
Müşterilerle iletişim kurmanın belirli bir zamanı yoktur. Bir proje, iş, hizmet veya destek planlarken sizinle iletişimde olmaları şirketinizi vazgeçilmez bir tedarikçi yapacaktır. Yaptığınız işi, referanslarınızı, parkurunuza eklediğiniz yeni ürünleri ve kampanyalarınızı anlattığınız elektronik bültenler bu tarz hatırlatmalar için vazgeçilmezdir.

2- YÜKSEK MEMNUNİYETE SAHİP MÜŞTERİ DENEYİMİ OLUŞTURMAK
Her zaman için müşteri edinmek, mevcut müşteriyi elde tutmaktan daha pahalı bir yöntemdir. Fakat mevcut müşteriyi mutsuz etmek tahmin edilemeyecek büyük etkiler yaratmaktadır. Araştırmalara göre “mutsuz müşteriler” mutlu müşterilerden 2 kat daha fazla kişiye deneyimlerini anlatıyor. Günümüzde dijital platformların etkisini de
düşünürsek bu sayı ivme kazanmıştır. Müşterilerinizi aldığı hizmetten en iyi şekilde tatmin etmek için, amacınızın sadece ekonomik bir kaygı ile ilintili olmadığını onlara kanıtlayın. En ufak bir soruya karşı tüm mesleki becerilerinizi (problem çözme, ikna kabiliyeti vb.) ortaya koyun. Yapamayacağınızı düşündüğünüz hayali sözler vermekten kaçının. Verilen taahhütlerin yerine getirilmiyor oluşu, yaratmaya çalıştığınız memnuniyeti kalıcı olarak yıkabilir. Parkurunuz için elinizi güçlendirecek, hizmet ve kalitesinden emin olduğunuz ekipmanlara yatırım yapın. İşiniz gereği sahada ekipmanın çıkarabileceği her türlü arızaya yönelik en kısa sürede müdahale edebilecek teknik destek ekibi kurmalısınız. Müşterinizin problemi çözülene kadar şeffaf iletişim kurmaya özen gösterin.

3- ÇOK YÖNLÜ SEÇENEK İLE MÜŞTERİLERİNİZE TEMAS EDİN
Verilere bakıldığında tüm dünyada “hiper” rekabet dönemi yaşanmaktadır. Sektörler hızla gelişmekte ve yeni oyuncuların katılımıyla rekabet artmaktadır. Böyle bir ortam müşteriye teması daha da önemli bir noktaya getirmiş, geleneksel yüz yüze görüşme veya tele pazarlama yöntemlerinin etkisini düşürmüştür. Güçlü bir şekilde rekabet edebilmek için artık daha fazla enstrümana ihtiyaç vardır. Sosyal medya ve web sitesi bu araçların başında gelmektedir. Facebook, İnstagram ve YouTube gibi mecraları, üzerinde çalışılmış içeriklerle kullanın ve her geçen gün geliştirmeye devam edin.