İZMİR TORBALI’DA FAALİYET GÖSTEREN LİMAK LİFT İSTİF VE İNŞAAT MAKİNELERİ, SUNDUĞU KİRALAMA ÇÖZÜMLERİYLE BÖLGEDEKİ YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRÜYOR. SAĞLAM MAKİNE VE KALİTELİ HİZMET ÜZERİNE ODAKLANAN FİRMA, ELEKTRİK VE MEKANİK TAAHHÜT İLE GIDA SEKTÖRÜNDEKİ MÜŞTERİLERİNİN PLATFORM İHTİYACINI KARŞILIYOR
2017 yılının Nisan ayında İzmir Torbalı’da kurulan Limak Lift İstif ve İnşaat Makineleri, dünyada söz sahibi üreticilerin ürettiği, teknolojik olarak tüm donanımlara sahip, periyodik bakımları, yıllık oda kontrolleri ve düzenli servisleri yapılan makineleriyle müşterilerinin tüm platform ihtiyaçlarını karşılıyor. Saatlik, günlük, haftalık, aylık ve yıllık kiralama seçenekleriyle ağırlıklı İzmir ve çevre illerinde faaliyet gösteren firma, bölgedeki makine talebine en kısa sürede cevap veriyor.
“BÖLGEDE PLATFORM YAYGINLAŞIYOR”
Tüm Türkiye’de olduğu gibi İzmir Torbalı’da da platformun bilinirliğinin giderek yaygınlaştığını ve bu doğrultuda bölgeden gelen talepler üzerine Limak Lift İstif ve İnşaat Makineleri’nin kurulduğunu ifade eden Genel Müdür Aziz Fayda, “Personel yükseltici platform kiralama sektöründe henüz çok yeniyiz ama yaklaşık 30 yıldır özel bir kuruluşta makine teknikeri olarak görev yaptım. Bu süre zarfında mekanik ve elektrik montaj şirketleriyle diyaloglarımız oldu. Tabi bu diyaloglar neticesinde platform kullanımının giderek yaygınlaştığını gözlemledim. İzmir’in Torbalı İlçesi’nde de platform kiralama hizmeti veren bir firma yoktu ve gerekli çalışmaları tamamladıktan sonra Limak Lift İstif ve İnşaat Makineleri kurduk” dedi.
SANAYİDE PLATFORM KULLANIMI
İzmir Torbalı’da sanayinin giderek geliştiğini ve buna bağlı olarak platforma olan ihtiyacın da her geçen gün arttığını kaydeden Aziz Fayda, şu anda İzmir ve çevresinde çözüm ortağı olduğu şirketlere butik hizmet verdiklerini söyledi. Fayda: “Yaklaşık 30 yıldır Torbalı Sanayi’sinde çalışmalar sürdürüyorum. Bu bölgede akülü makaslı ve eklemli platformların kullanımı giderek yaygınlaşmaya başladı. Daha önceki yıllarda çekmeli platformlar kullanılıyordu ama bu makinelerde kullanıcılar, büyük sorunlar yaşıyordu. Daha sonra kendinden yürüyüşlü platformların yaygınlaşmasıyla birlikte Torbalı’da da bu makinelerin kullanımı giderek arttı. Tabi İstanbul ve Kocaeli gibi sanayi bölgelerinde platformların kullanımı oldukça fazla ama bu bölgedeki sanayilerde de platformlar yüksekte çalışılan işlerde tercih ediliyor. Limak Lift İstif ve İnşaat Makineleri olarak biz de özellikle fabrikaların bulunduğu alanlarda yoğun olarak hizmet vermeye başladık.”
MÜŞTERİLERE SORUNSUZ ÇÖZÜMLER
Müşterilerine saatlik, günlük, haftalık, aylık ve yıllık kiralama seçenekleri ile hizmet sunduklarını aktaran Genel Müdür Aziz Fayda, “Müşterilerimizle çözüm ortaklığı yaptığımız için onların tüm makine ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Müşterimiz makine kiralayarak birden fazla firma ile iş yaparak zaman kaybetmek istemiyor. Bu nedenle zaman zaman müşterilerimize platform ve forklift dışındaki makine ihtiyaçlarında da yardımcı oluyoruz” dedi. Gıda, elektrik ve mekanik taahhüt şirketlerine hizmet verdiklerine dikkat çeken Fayda, müşterilerinin nerede platform ihtiyacı olursa orada yanlarında olduklarını ifade ederek sözlerini şu şekilde tamamladı: “İzmir’de büyük tütün ve gıda fabrikaları bulunuyor. Bu fabrikaların içerisinde makine relokasyonlarında ve büyüme projelerinde platformlara ihtiyaç duyuluyor. Bu kapsamda müşterilerimizin daima yanında yer alarak, ihtiyaçlarını eksiksiz ve sorunsuz olarak karşılamaya çalışıyoruz.”
MESLEK GRUPLARINA GÖRE KİRALAMA
Aziz Fayda, “Makinelerimizin sorunsuz çalışması bizim için oldukça önemli. Müşterilerimize sunduğumuz hizmet kalitesinde herhangi aksama olmadan aynı kalitede hizmet vermek istiyoruz. Büyümek isterken müşterilerimize sunduğumuz hizmetin kalitesinde herhangi bir aksaklık yaşanmamasını istiyoruz. Bu nedenle mekanik ve elektrik montaj şirketleri ile inşaat şirketlerine ayrı ayrı makineler kiralıyoruz. Elektrik montaj şirketlerine verdiğimiz makineyi inşaat şirketlerine, inşaat şirketlerinin makinelerini de taahhüt firmalarına kiralamıyoruz. Çünkü bazı firmalar, özellikle gıda sektöründe makinelerin yeniliğine ve görünüşe büyük önem veriyorlar. Bu nedenle meslek gruplarına göre makine ayrımı yaparak kiralama hizmeti sunuyoruz. Bu çalışma prensibini ilke edindik. Makinelerimiz temiz ve sorunsuz olsun, müşterilerimiz de hem hizmetimizden hem de makinelerimizden memnun kalsın. Bazı kiralama firmaları makine ve hizmet kalitesine gerekli hassasiyeti göstermiyor. Onun yerine fiyat odaklı çalışmalarını sürdürüyor. Biz fiyat yerine hizmette rekabet etmek istiyoruz.”
GENIE VE HAULOTTE TERCİHİ
Makine parklarındaki 6 metreden 14 metreye kadar olan 10 adet platform ile müşterilerine butik bir hizmet verdiklerini kaydeden Fayda, parkıyla ilgili şunları söyledi: “10 adetlik bir makine parkına sahibiz. İşlerin yoğunluğuna göre zaman zaman parkımızdaki makineler yetersiz gelebiliyor bu durumda da dışardan kiralama yaparak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Makine parkımızda Genie ve Haulotte markalarına ait yüzde 80’i makaslı yüzde 20’si de eklemli platformlar yer alıyor. Genie ve Haulotte markalarının kalitesi, sağlamlığı ve performansından oldukça memnunuz. Ayrıca parkımızda 2 tane de forkliftimiz bulunuyor. Makine yatırımlarımızda kalite, sağlamlık ve servis kriteri önceliğimiz oldu. Çünkü kaliteli hizmetimiz ve makinede yaşanan problem esnasında aldığımız hızlı aksiyon müşterilerimizin bizi tercih etmesini sağlıyor. Bu noktada servis hizmeti çalıştığımız markadan alıyoruz. Yatırımlarımızda İzmir’de en hızlı servis hizmeti verebilecek firmaları tercih ettik. Servis konusunda bizi yarı yolda bırakmayacak firmalarla çalışmaya özen gösteriyoruz. Kiralama süresince oluşacak arıza durumlarında, tecrübeli servis bakım organizasyonuna sahip olan çözüm ortaklarımız birlikte çalışarak minimum makine duruşu garantisi sağlıyoruz. Yılda bir kez yaptırılan periyodik kontrollerimizi 3 ayda bir yapıyoruz. Nedeni ise müşterilerimizin işlerinin aksamaması bizim için önemli bir konu.”
YATIRIM PLANLARI
Yatırım planlarıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Aziz Fayda, “Türkiye şartlarında gelecekle ilgili plan yapmak şu an için oldukça zor. Tek önceliğimiz her zaman ayakta kalabilmek. Tabi bu süre zarfında makine sayılarımızı yavaş yavaş artırıp faaliyetlerimizi aksatmadan devam ettirmeyi de planlıyoruz. Sonrasında ise kademe kademe pazarın yapısına göre büyümek istiyoruz. Açıkçası emin adımlarla ilerleyip, büyümeyi hedefliyoruz. Yeni makinelere elbette ihtiyacımız var ama yatırım planımızı 2020 yılının ilk aylarına erteledik. Tabi zaman zaman parkımızdaki makineler yetersiz gelebiliyor bu durumda da dışardan kiralama yaparak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2020 yılındaki yatırımımızda da Türkiye’de kiralamada en çok tercih edilen 6, 8,10 ve 12 metrelik makinelere ağırlık vereceğiz. Marka konusunda da yine Genie ve Haulotte ile çalışmayı düşünüyoruz” dedi.