Ana Sayfa Dergi Haberleri KİRALAMA SEKTÖRÜNÜN YENİ TRENDİ, ÇEKİLEBİLİR (RÖMORKLU) PLATFORMLAR

KİRALAMA SEKTÖRÜNÜN YENİ TRENDİ, ÇEKİLEBİLİR (RÖMORKLU) PLATFORMLAR

17 views

Çekilebilir Platformlar, niş bir ürün olarak kabul edilirken, uygulama alanları geniş ve birçok durumda kiralama filoları için de giderek daha uygun bir seçenek olarak görülmektedir.

Konuya ilişkin olarak Niftylift’ten Simon Mayer, taşınabilirlik ile birlikte kullanım kolaylığının; Çekilebilir Platformların ana avantajı olarak öne çıktığını söylüyor.

Niftylift, “çekilebilir platform bağlantıları kolaydır, böylece, özel taşıma ekipmanı olmadan sahadan sahaya kolayca taşınabilirler ve müşteriler kendileri teslim alabildikleri için kiralandıklarında yüksek bir teslimat ücretine tabi değiller.” Dedi.

Simon Mayer; Çekilebilir Platformlar, düz olmayan zeminler veya eğimler de dahil olmak üzere payandaları sayesinde çoğu yüzeyde kurulabilmeleri de eklendiğinde, özellikle kısa süreli çalışmalarda yüksekte çalışmak için çok yönlü bir seçenek haline gelirler. Çalışma yüksekliğinden ziyade, erişim mesafesi nedeniyle tercih edilen ürünlerin özellikle hafta sonları için kısa kiralamada tercih edildiğini de ifade etti.

Niftylift, “Traction Drive” ile müşterilerine farkındalık sunmaktadır. Traction Drive, treylerin sahada manevra yapmasına ve konumlandırılmasına yardımcı olan entegre bir tahrik sistemi ve tek bir operatörün ekstra yardım almadan makineyi bir konumdan diğerine güvenli bir şekilde taşımasını sağlamaktadır.

Finlandiya merkezli Dinolift, 10,5 m’den 18 m’ye kadar teleskopik ve 16 m’den 26 m’ye kadar mafsallı modellerine katılacak yeni bir modeli yakında piyasaya süreceğini açıkladı. Öte yandan Dinolift kendi MyDino telematik sistemini tüm makinelerde standart bir özellik olarak sunmaktadır. Römorka monte platformlar hafif, güvenilir ve kolay taşınabilir oldukları için yüksekte çalışmayı mümkün kılmada neredeyse sınırsız sayıda imkân sunması ürünün kiralamada popülerliğini artırıyor.

İspanya merkezli Matlisa’nın ise en son modeli 750 kg’dan hafif ve 9,5 m çalışma yüksekliğine ulaşan Parma9’dur. Amancio Lebrero, bu platformun öne çıkan özelliklerinden birinin standart bir ehliyetle uyumlu olması ve bu sayede neredeyse her çalışan tarafından erişilebilir olması olduğunu söylüyor. “Ayrıca, ek bir sürücü belgesi gerektirmeden neredeyse her araç kullanılarak taşınabilir. Bazı ülkelerde, makine kayıt veya ek denetimler bile gerektirmiyor, bu da müşteriler için önemli maliyet tasarrufu sağlıyor.” İfadelerini kullanıyor.

Şirket yakın gelecekte, dar sokaklarda araç şeritlerini ihlal etmeden çalışmasına olanak tanıyan bir makas mekanizmasıyla donatılmış 18 metrelik römorka monte bir modeli piyasaya sürmeyi planlıyor.

Ommelift’in en son ürünü Haziran 2021’de piyasaya sürülen 1500 EX iken, şirket üretim hattında yeni ürünler olduğunu söylüyor. Firmanın küresel satış ve pazarlama müdürü Jesper Boysen. “Emisyonları azaltmak ve döngüsel ekonomiye katılmak için, römorka monte platformlar bir avantaj olabilir, çünkü büyük ağır içten yanmalı motorlara ihtiyaç duymazlar, ancak birincil güç kaynağı olarak aküleri kullanırlar.” Diyor.

1500 REX’in ana özellikleri, sepette 230 kg sınırsız yük kapasitesi ve 2000 kg toplam ağırlık olması. Yani çoğu küçük kamyonetin çekebileceği anlamına geliyor. Ayrıca zemin seviyesinden 8,5 m sınırsız erişim mesafesine sahiptir.

Ayrıca bağımsız olarak çalıştırılabilen bir bom sistemine sahipken, dış teleskop üzerindeki yukarı ve aşağı açılı bom çatı kenarlarının üzerinden erişim sağlıyor. Bir başka özellik de 1500 EX’in radyo kontrollü kendi kendine sürüş seçeneğidir. Bu, kullanıcıların hem dengeleyicileri hem de tahrik sistemini uzaktan çalıştırmasını mümkün kılmaktadır.

Haulotte’un treyler montaj ürün müdürü Paul Jensen, treyler bomları için en büyük pazarın kamyonetlerin çok popüler olduğu Kuzey Amerika olduğunu söylüyor. “Avustralya büyüyen bir pazar ve Kuzey Amerika pazarıyla aynı özellikleri paylaşıyor. Çekilebilir bomlar Avrupa pazarında da bulunuyor, ancak araç boyutları ve sürücü ehliyeti gereklilikleri, treyler tasarımının mobilite özelliklerinden tam olarak yararlanmayı zorlaştırıyor.” derken, “Haulotte’un makineleri tek dokunuşla otomatik seviyeleme özelliği sunarak, treyler montaj sektöründe yaygın olan deneyimsiz operatörlerin ilk denemede şasiyi güvenle seviyelemesine ve güvenli bir şekilde yükseltmesine imkân tanıyor.” Diyor.

Jensen, römork bağlantılarının ev projelerinde giderek daha fazla görüldüğüne dikkat çekiyor. “Hem profesyoneller hem de amatörler aynı ekipmanı kullanacağından, makinenin yalnızca profesyonel kullanımı kaldıracak kadar sağlam olması değil, aynı zamanda ilk kez kullanacak bir operatörün yüksekte kendini güvende hissedebileceği kadar sezgisel olması da önemlidir, treyler liftlerinin kiralama mağazaları için mükemmel bir geçiş noktası olduğunu tekrarlıyor. “Büyük teslimat kamyonları gerektirmiyorlar ve işler arasında depolanmaları kolay.” İfadelerini kullanıyor.

Kaynak: KHL