Ana Sayfa Dergi Haberleri GALATA KULESİ RESTORASYONUNDA PALFİNGER DAMGASI

GALATA KULESİ RESTORASYONUNDA PALFİNGER DAMGASI

2 views

Dünyanın en eski kuleleri arasında sayılan ve İstanbul’un sembollerinden biri olan Galata Kulesi’nde restorasyon çalışmaları devam ediyor. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne 2013’te dahil edilen ve İstanbul silüetinin önemli yapılarından biri olan kuledeki çalışmaların 2024’ün nisan ayında tamamlanması planlanıyor.

Restorasyon kapsamında Gökçel Vinç ’ten kiralanan PALFINGER P900 Araç Üstü Personel Yükseltici Platform, restorasyon sürecinin kısa sürede güvenilir biçimde tamamlanmasına önemli katkı sağladı.

Restorasyon çalışmaları hakkında bilgi veren Gökçel Vinç Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İsa GÖKÇEL; “Galata Kulesi restorasyonuna Palfinger ’in P900 modelini kiraladık. Bu ürünün çalışma yüksekliği 90 metreye kadar çıkmaktadır. Aracımızı alana çektikten sonra, denge ayaklarını açtık ve çalışmalara katkı sağladık. Bu kapsamda, 63 metredeki Alem’i yeniledik, kubbede bulunan kurşunları değiştirdik ve kulenin dış cephesinde bulunan taşların temizlenmesini sağladık.” dedi.

Sayın GÖKÇEL, “Özellikle 270 kiloluk bakır alemi 4 parça halinde yaklaşık 5 saat süren operasyonla takarken destek vermek bizleri çok heyecanlandırdı. Sonuç olarak, İstanbul’un sembolü olan Galata Kulesinin restorasyonunda hizmet vermiş olmak bizleri fevkalade memnun etti.” ifadelerini kullandı.