Ana Sayfa Başyazılar BİRLİKTE HAREKET EDEBİLMEK

BİRLİKTE HAREKET EDEBİLMEK

Yazımı, 24 Şubat 2022 tarihinde başlayan ve hala devam eden Rusya-Ukrayna savaşının bizleri doğrudan veya dolaylı olarak etkilediğini belirterek kaleme almak istiyorum. Eğer bu etkilerden şüphe ediyorsanız, akaryakıt istasyonlarına uğradığınız zaman şüphelerinizin ortadan kalktığını göreceksiniz. Yaşanan bu olaylar karşısında istikrara kavuşmayı ümit etmekten başka çaremiz kalmadı.

Öte yandan Koranavirüs salgını sonrası hala bazı ülkelerde etkilerin devam ediyor olması, birçoğunun pandeminin diğer tarafında olduğuna ve virüsün endemik aşamasına girdiğine inanırken, aslında hala hangi zorlukların kaldığını ve “yeni normali” en iyi nasıl yöneteceğini çözmeye çalışıyor.

Günümüzde işletmelerin karşılaştığı en önemli problemlerden biri de mevcut çalışanlarını tutmak olarak karşımıza çıkmaktadır. Bazı işletmeler yalnızca salgın öncesi iş seviyelerine ayak uydurmaya çalışırken, birçoğu da büyümektedir. Bu nedenle de kaliteli teknik personel bulmak ve işe almak gerçekten firmaları zorlamaktadır. Bu problemi çözmenin yolu Mesleki Eğitim’den geçmektedir. Meslek Liselerinin ilgili bölümlerinden mezun olacak öğrencilere sahip çıkarak ancak çözüm üretilebilecektir.

İşçi sıkıntısı dünya çapında şirketleri etkilemeye devam ederken, hammaddeden imalata ve malların nakliyesine kadar, hemen hemen her yerde problemler yaşanıyor. Çip gibi tek bir eksik bileşenin nihai üretimi nasıl durdurabileceğini gözlerimizle gördük.

Personel Yükseltici Platform üreticileri de tedarik zinciri engellerinin etkisinden nasibini almış bulunmaktadır. Şu anda, bazı Platformların teslim süreleri 12 ayı geçmektedir. Buna ilave olarak, üretim ve nakliye maliyetleri de yüzde 10-20 arasında hatta daha da yukarılara ulaşarak başka bir problemi doğurmuştur.

Peki bu kadar olup biten içerisinde neyi kontrol edebiliriz? Artan ekipman maliyetini mi ve hatta onu bize ulaştırmanın maliyetini mi? Elimizdeki mevcut ekipman için talep oluşturabilir miyiz? Bu soruların cevabı hep karşımıza hayır olarak çıkacaktır. Yapabileceğimiz tek şey, değişime nasıl uyum sağlayacağımızı ve buna nasıl yanıt vereceğimizi planlamak ve strateji oluşturmaktır.

Sivil Toplum Kuruluşları temsil ettikleri sektörlerde yaşanan problemlere çözüm üretmek adına çalışmaktadırlar. Çalışmalıdırlar ki görev ve sorumluluklarını yerine getirmiş olsunlar. Platformder olarak bizler her zaman ortaklık kültürünü ön plana çıkararak, egodan uzak hareket etmeyi benimsemeye çalıştık. Bunun en güzel örneğini Arüsder ve İşim Kümelenmesi ile birlikte 08 Haziran 2022 Çarşamba günü Ankara’da Ostim Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirdiğimiz “Yüksekte Çalışma Semineri” ile göstermiş olduk.

Birlikte hareket etmek ise insanları olumlu olarak motive eder. Güçlüklerle baş edebilmek buna bağlıdır. Doğal afetler, salgınlar, felaketler, saldırılar ancak birlikte hareket etmenin gücüyle aşılabilir. Başarılar, mutluluklar, adil bir düzen ancak birlikte hareket etmenin gücüyle gerçekleştirilebilir.

Son olarak; iş yapmak isteyen bir şirket olun, çalışanlarınızı eğitin ve onlara yatırım yapın, onlara sadece sözlerinizle değil, davranışlarınızla da değer verdiğinizi gösterin. Çalışmalarınızdan sonra işinizin büyüdüğünden ve hak ettiğiniz kârı elde ettiğinizden emin olun.

Saruhan GÜNAYDIN
Yönetim Kurulu Başkanı