Ana Sayfa Başyazılar ARTIK SÖZ SEKTÖRDE

ARTIK SÖZ SEKTÖRDE

18 views

Ülkemizde Personel Yükseltici Platform pazarının gelişim sürecine baktığımızda ve bu süreci dünya ile mukayese ettiğimizde, yolun daha başında olduğumuzu açıkça söyleyebilmekteyiz. Ülkemizdeki makine parkının yirmi bin adetlere daha yeni ulaşırken, bu rakamın birçok kiralama firmasındaki platform filosunun sayısına eşit veya daha küçük olması, sektörümüz için daha yapılacak işlerin olacağını göstermektedir.

Sektörde faaliyet gösteren kiralama firmalarının bu büyüme sürecinde, içinde bulundukları zamana ve çevreye uyum sağlamaları için çevresel aktörlerin beklentilerinin ne olduğunu algılayabilmesi ve bunu doğru olarak harmanlayıp beklentilere karşılık verebilmesi gerekmektedir.

Bu gelişim sürecinde, ortaya çıkabilecek sorunlara karşı işletmeler formalleşerek, profesyonelleşerek, saydamlaşarak, güçlü örgüt kültürü oluşturarak ve tutarlı davranmaları elzemdir. Ancak, bu sürecin her şeyin kurallara bağlandığı bir sistem olarak görülmemesi gerekmektedir. Bu sistem içinde, sürekli iyileştirme anlayışıyla ortak çabaların ve insan faktörünün ön plana çıkarılması önem taşımaktadır.

Yazımın başlığında kullandığım “Artık Söz Sektörde” cümlesi, bu kadar önem arz eden sektörün, tüm paydaşları için geçerlidir. Kanun ve Mevzuatlar ile kullanılması zorunlu olan bu ekipmanları kiralayan firmaların önünde gelişimleri için çok fazla bir engel kalmadığını düşünmekteyiz. Platformder olarak bu engellerin aşılmasında önemli roller üstlendik ve üstlenmeye de devam edeceğiz.

2022 yılının ilk sekiz ayına baktığımızda; 1800 adet üzerinde makinanın ithalatı gerçekleşirken; bu makinaların %80 den fazlası makaslı platform olmuştur. Pazarda Makaslı Platform talebinin devam etmesi ithalat adetlerine yansımaya devam etmektedir. TUİK verilerine baktığımızda ise; ilk sekiz ayda Mobil, Sabit ve Araçüstü Personel Yükseltici Platform İthalatımız toplamda 22.450.460,00 USD olurken, ihracatımız ise toplamda 3.826.066,00 USD olmuştur. Bu veriler ışığında sektörümüzün 2022 yılında bir önceki yıla göre %100 e yakın bir büyüme göstermesi bizler için sürpriz olmayacaktır.

Platformder olarak uzun bir süredir üyelerimizle bir araya gelemiyorduk. En son pandemi öncesinde bir kahvaltı yapmıştık. Pandemi ile birlikte zaman ve mekanların yerini tedirginlik alınca, bir araya gelmek problem haline gelmişti. Hayatın akışı içerisinde pandeminin etkisini azaltması bizlere bir araya gelme fırsatını vermeye başladı ve bizde 08 Ekim 2022 Cumartesi günü, Qadraj Lounge Göksu Kasrı’nda Anko Enerji, Kinetik Akü ve AT Leasing firmalarının sponsorluğunda üyelerimizle bir araya geldik. Bu vesile ile kahvaltımıza destek veren ve katılan herkese teşekkürlerimizi sunarız.

İlk Genel Kurulumuzda hedefimiz olarak dile getirdiğimiz Platform Günlerinin 2.sini 25 -26 Kasım 2022 tarihleri arasında Autodrom – Tuzla İstanbul’da yapacağız. Üretici firmalar, distribütörler, kiralama firmaları, finans kuruluşları, destek ürün ve hizmet sağlayıcıları ve nihai kullanıcıların bir araya geleceği etkinlik olacaktır. Tüm paydaşları bu etkinlikte buluşmaya davet ediyoruz. Platform Günleri 2022, platform ürün teknolojisi ve kullanımıyla ilgili tüm önemli konular hakkında bilgi alışverişinin yapılacağı bir etkinlik olacak. Teknik bilgi alışverişine ek olarak, kiralama şirketleri ve kullanıcılar da dahil olmak üzere sektörün tüm katılımcıları, ekipmanları çalışır durumda görme fırsatını bulacaklardır. Ziyaretçilerin ürünleri demo alanlarında kullanma fırsatı bulacakları bir etkinliği sektörümüze kazandırıyoruz.

Son olarak 28 Ekim 2016 tarihinde kurulan derneğimiz 6.yaşını kutluyor. Bu zamana kadar dernek kurullarımızda görev alan herkese teşekkürlerimi sunarken, daha nice senelerimizi başarılar ile kutlarız.

Saygılarımla
Saruhan GÜNAYDIN
Yönetim Kurulu Başkanı