Ana Sayfa Başyazılar ACISIYLA TATLISIYLA…

ACISIYLA TATLISIYLA…

90 views

Acısıyla, tatlısıyla, iyisiyle, kötüsüyle, hüznüyle, mutluluğuyla koskoca bir yılı daha geride bıraktık. Bir yıl daha gitti yaşamımızdan diyebileceğimiz gibi, yaşamımıza yeni bir yıl daha eklendi de diyebiliriz. Geride kalan sadece bir yıl değil elbet. Eğrisi doğrusuyla bir yaşanmışlığı da bıraktık arkamızda. Bazıları mutlu anılarımız olarak hafızalarımızda kalacak ömür boyu, bazılarını ise unutmak isteyecek, bir daha yaşanmamasını dileyeceğiz belkide.

Yeni yılın yeni umutları da beraberinde getirmesini yürekten istiyorum. Buna ihtiyacımız var çünkü. Umut fakirin ekmeği demiş atalarımız, bu yüzden de umutların yaşatılması önemlidir. Yeni umutlara yelken açmalıyız. Geçmişten ders çıkarmalıyız elbette. Ancak yaşamımızda ve iş hayatımızda yenilikleri isterken geçmişe de takılıp kalmamalıyız. Hırslarımızdan, egolarımızdan sıyrılmalı, özeleştiri yapmalıyız. Herkes şapkasını önüne koyacak cesareti ve gücü göstermeli. Çünkü bunu biz kendimiz yapmazsak hayat bir şekilde zaten yapacaktır.

Sektörümüz için 2022 yılı çok verimli geçti demek abartılı olmayacaktır. 2021 yılından bu gelişimin devam edeceğinin sinyallerini zaten almıştık. Kiralama firmaları olarak, yüksek doluluk oranlarında hizmet vermeye devam ederken, birçok firma yatırım yapma yoluna da gitti. Yerli ve yabancı üretici firmalar içinde talepleri karşılama noktasında bayağı zorlandıklarını söyleyebiliriz. Ayrıca, son kullanıcıya satılan makine adetlerinin artıyor olması da sektörün gelişmesindeki önemli etkenlerden biridir diyebiliriz.

Bu gelişimin bir yansıması olarak, Platformder adına 2022 yılında faaliyetlerimizi sürdürmeye devam ettik. Bunların en önemlileri Ostim Teknik Üniversitesi ve Konya Sanayi Odasında yaptığımız Yüksekte Çalışma Seminerleri oldu. Öt yandan uzun süredir yapmayı planladığımız Üye Kahvaltı Programını da yine 2022 yılı içerisinde gerçekleştirdik.

2022 yılı içerisinde yaptığımız en önemli etkinlik, Platform Günleri 2022 diyebiliriz. 2021 yılında yaptığımız bu etkinliği daha da geliştirerek, iki gün olarak yapma fırsatını bulduk. 25-26 Kasım 2022 tarihleri arasında İstanbul Tuzla’daki Autodrom tesislerinde gerçekleştirdiğimiz etkinlikte 22 firma ürünlerini sergileme fırsatı bulurken, iki firmada reklam ve yaka kartı sponsoru oldular. İki gün boyunca etkinliği binden fazla kişi ziyaret ederken, dört yüzden fazla kiralama firması ziyaret için kayıt yaptırdı. 2023 yılı için şimdiden yerlerini firmalar ayırtmaya başladılar. Bu vesile ile organizasyonu birlikte yaptığımız Hybrid İletişim’e, tüm katılımcı ve ziyaretçilere tekrar teşekkürlerimi sunarım.

Son olarak, 2022 yılı sonu itibariyle, Apa Yayıncılık ile olan sözleşmemizin sona ermesi nedeniyle, Platformdergi artık birlikte çıkarılmayacaktır. Birlikte 30 sayı çıkardığımız Apa Yayıncılığa, şimdiye kadar göstermiş oldukları desteklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunar, bundan sonraki yayın hayatlarında başarılar dileriz.

Yazımı Yunus Emre’ye ait, “Ben gelmedim kavga için, benim işim sevgi için. Dostun evi gönüllerdir, gönüller yapmaya geldim” mısralarıyla bitirirken, hepinizin yeni yılını kutlar sağlıklı, mutlu ve huzur dolu bir yıl geçirmenizi dilerim.

Saruhan Günaydın
Yönetim Kurulu Başkanı