Başyazılar

Platformdergi 11.Sayı Başyazısı

Değerli Platformder Üyeleri ve Sektör Temsilcileri,
İş Makineleri Distribütörleri ve İmalatçıları (İMDER) Derneği’nden alınan bilgiye göre; Türkiye, İş Makinaları İmalat Sanayinde Avrupa’nın 9. büyük ülkesi olarak yer almaktadır. Türkiye’de 70 yıldır faaliyet göstermekte olan bu büyük ve geniş sanayi sektörü içerisinde, ülke sermayesine katkıda bulunan ihracat yapan yerli üretici olarak sektör adına her geçen gün daha da umutlu olduğumuzu vurgulamak isterim.

2017 yılını 168,1 milyar dolar ihracatla kapatan ülkemizin, 17,1 milyar doları makine sektöründe gerçekleştirilmiştir. Toplam ihracat içerisindeki payını %10,1 oranında arttırarak 2018 yılında ihracatını en fazla arttıran sanayi gruplarından biri makine sektörü olmuştur. Sektör dünya üzerinde 200 milyar dolarlık ticaret hacmine sahip olup, yıllık ekonomik hacmi 6,5 milyar USD’dir. 120’den fazla ülkeye ihraç edilen iş makineleri sektörü için daha iyi sonuçlar elde etmek kaçınılmazdır. Türkiye’nin bu orta gelir kuşağından kalıcı olarak çıkıp yüksek gelir seviyesine geçişi hiç kuşkusuz; insan, bilim, teknoloji ve inovasyona yapılacak yatırımlar ile mümkün kılınacaktır.

Bizimde üreticisi olduğumuz Personel Yükseltici Platformların iş güvenliği alanında hizmet veriyor olması, imalatı esnasında tüm detaylarda yüksek hassasiyetle çalışılması zorunluluğunu doğurmaktadır. Bu sebepledir ki; Platform tasarımı esnasında uluslararası bir standarda bağlı olarak çalışılması gerekmektedir. Mevcut genç insan kaynağımızın da bu alanlara teşviki ile üreteceğimiz yerli ve milli ürünler ile bağımsız bir sanayi ve teknoloji ülkesi haline gelinebilir. Bizde yerli üretici olarak bu gelişimlere ayak uydurmak ve ürünlerimizde ki katma değeri arttırma amacıyla, teknolojinin son dinamiklerini ürünlerimize entegre edip, Avrupa Birliği mevzuatları ve sektörün genel standartlarına uygun nitelikli ürünler üreterek katkı sunmaya gayret gösteriyoruz. Tüm üretim yapan sektörlerde olduğu gibi, üretim sisteminin verimliliği her bir çalışanın yetenekleri ile doğrudan bağlantılıdır. Personel yükseltici platform imalatında Makine, Mekatronik, Elektronik, Metalürji ve Malzeme, Bilgisayar Mühendisliği dallarında öğrenim görmüş birçok mühendis ve tekniker çalışanımızla, uluslararası arenada ülkemizi temsil ettiğimizin bilinci ile çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Bir makinenin proje, prototip, yeni ürün devreye alma, ürün geliştirme ve ürün gerçekleştirme dahil tüm operasyon aşamalarında bahsettiğim bu mühendislik dallarında uzmanlaşan mühendislerimiz, çalışmalarımıza bütüncül bir yaklaşımla yön vermektedir.

50 yıldır iş makinaları imalatı yapmakta olan ülkemizde, dış ticaret açığımızı en aza indirgemek amacıyla her yıl ihracat hacmimizi arttırmaya yönelik çabamız büyük bir özveri ile sürdürülmektedir. Global ölçekte Türk markası ve Türk iş makinelerinin imajını güçlendirmek için yerli üreticiler olarak, yurtdışında faaliyetlerimizi arttırıp, ürün kalitemizi dünya markaları ile aynı standartlarda konumlandırmaya gayret gösterdik. Ürün kalitesi konusunda dünya sıralamasında ön saflarda yer alan ülkelerde bulunan distribütörlükler aracılığıyla gerçekleştirdiğimiz çalışmalar neticesinde, bir nevi ürün kalitemizi tescillendirmiş olduk. Access International tarafından geleneksel olarak hazırlanan ve dünyanın en büyük personel yükseltici platform üreticilerinin listelendiği Access M20 Manufacturers listesinde ilk ve tek Türk markasının yer almasının mutluluğunu sektörümüz adına birlikte paylaşarak, önümüzdeki yıllarda listede daha fazla Türk üreticisinin bulunmasını gönülden temenni etmekteyiz.

Son olarak, Türkiye İş Makinaları Pazarının Çin’den ve Hindistan’dan sonra son 8 yıldır en hızlı büyüme oranına sahip ülke olması ile, dünya çapında tercih sıralamasında Çin’liler dışında alternatif arayan diğer ülkelerden bir adım önde konumlanmamıza yol açmıştır. Yurtiçi pazarında ise, fiyat odaklı düşünmeyi bırakarak yerli ürünlere karşı olan talebe ivme kazandırıp, milli üretim algısının ülkemizde bir kültür haline getirilmesi için çaba sarf edilmelidir. Türk Makine İmalat sektörü her geçen gün büyüyor, Türk makinesi imajı güçleniyor ve dünyada tercih edilen bir statüde rol alıyor. Hepimiz için geçerli olan bu sevindirici gelişme, ülkemizin ekonomi politikalarının odağının ithalattan ziyade, yavaş yavaş ihracat ve yerli üretime yöneldiğinin göstergesi olarak bizleri sektör adına daha da yüreklendiriyor.

Kerem BAYRAK
PLATFORMDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Yazar Hakkında

admin

HAVA DURUMU